تماس: 09353132500

 

نوشتن مقاله برای برخی از دانشجویان یک کار سخت و گاهی ترسناک به نظر می ­رسد چرا که نوشتن مقاله یک پروژه­‌ی بزرگ است که برای تکمیل آن دانشجو می­ بایست چندین مرحله را طی کند و در نهایت بتواند مجموعه‌­ای از ایده­‌ها را در کنار هم قرار داده و یک نظریه جدید ارائه کند.

با تقسیم ­بندی این مراحل به راحتی می ­توان آن­ ها را مدیریت کرده و مقاله­ نویسی را ساده­ تر کرد. چه بخواهید یک مقاله علمی یا مقاله پژوهشی بنویسید چه یک مقاله برای بورسیه یا حتی برای چاپ مقاله در مجلات بین المللی ISI، راحت ­ترین راه این است که اصول مقاله ­نویسی را بدانید و بر اساس آن کارتان را آغاز کنید. تقسیم کار مقاله نویسی به چند مرحله، کار شما را بسیار ساده خواهد کرد.

ویدیوی زیر برای محققان تازه‌کار است که در حال نگارش یک تحقیق، پایان‌نامه یا مقاله هستند. هدف اصلی این ویدیو کمک به شما در نگارش یک مقاله به‌صورت شفاف و قابل خواندن است.

 هدف اساسی گفتمان علمی فقط ارائه اطلاعات و افکار نیست بلکه ایجاد ارتباط واقعی است. بنابراین نوشتن متون علمی نه تنها یک علم بلکه یک هنر است. زبان می تواند آنچه شما می نویسید را محدود یا تقویت کند. بنابراین، نوشتن ساختاریافته سردرگمی را محدود می‌کند و ارتباط روشنی را فراهم می‌کند.

در این ارائه، شیدی اتیا توضیح می‌دهد که چگونه می‌توانید پاراگراف‌ها و جملات خود را سازمان‌دهی کنید و از عناوین و سرفصل‌های داخلی به‌درستی استفاده کنید.

مقاله‌نویسی دارای اصول و آدابی است که اگر آنها را ندانید در این مسیر موفقیتی کسب نخواهید کرد. مقالات انواع مختلفی دارند و با اهداف متنوعی نگارش می‌شوند. مقالات علمی که دنیای مخصوص به خود را دارند و برای نگارش آنها و تلاش برای چاپ‌شان در ژورنال‌های علمی باید به اصول نوشتن مقاله کاملا آگاه باشید.

البته مقالات مختلف با هر نیت و شکلی که نوشته می‌شوند و پلت‌فرم انتشارشان هر چه که باشد، دارای استخوان‌بندی مشابهی هستند. در دنیای نوشتن مقاله‌های علمی که اصول و قوانین متنوع و زیادی وجود دارد. پس اجازه بدهید در این مقاله به طور مبسوط از مقالات مختلف و ساختار و نگارش آنها برایتان بگوییم. با ما همراه باشید.

ساختار و استخوان‌بندی کلی مقالات چیست؟

مقاله اصولا نوشته‌ای است که با اهداف مختلف در زمینه‌های گوناگون علمی، ادبی، سیاسی، اجتماعی و… نوشته و چاپ می‌شود.

اهداف مختلفی پشت نگارش مقالات است. برای مثال، گاهی هدف این است که ایده و نظری تازه در زمینه‌های علمی و غیرعلمی مطرح شود، گاهی هدف اطلاع‌رسانی به گروه و جمعی خاص است و در بعضی مواقع هم این اطلاع‌رسانی حالتی عمومی‌تر و همگانی‌تر پیدا می‌کند.

برخی مقالات با هدف تبلیغ یک ایده یا پدیده نوشته می‌شوند و… . لحن مقالات هم می‌تواند شکل‌های متنوعی به خود بگیرد. برای مثال، لحن برخی مقالات طوری است که خواننده را به پذیرش نظرات و حقایق متن متقاعد کند. گاهی‌اوقات هم لحن مقالات بی‌طرف و صرفا برای اطلاع‌رسانی است. البته این مقوله در حیطه مقالات علمی کمی متفاوت است.

 

عنوان مقاله

هر مقاله‌ای نیازمند عنوانی است که معرف آن برای مخاطب باشد.

این روزها که دیگر سایت نوشتن مقاله وجود دارد و برای جست وجوی هر چیزی، کاربران سریع به سمت اینترنت می‌روند، عنوان مقاله کمی با گذشته‌ها متفاوت‌تر هم شده است. به این صورت که انتخاب عنوان مقاله نه تنها باید پوشش‌دهنده محتوای آن هم باشد بلکه نیاز است طوری کلمات و جملات آن انتخاب شوند که در موتورهای جست‌وجوی اینترنتی هم به خوبی ظاهر شوند و در معرض دید مخاطب قرار گیرند.

اهمیت عنوان بسیار زیاد است. علاوه بر موضوع جست‌وجوی مقالات در اینترنت از سوی کاربران و نیاز به انتخاب کلماتی کلیدی برای نقش‌‌بستن در مشاهدات و نتایج جست‌وجوی کاربران، این عناوین باید طوری باشند که به خوبی محتوای بدنه کار را معرفی کنند. اگر عنوان چیزی باشد که در بدنه مقاله از آن حرفی نزده شده باشد، مقاله به شدت بی‌اعتبار خواهد شد، خواننده را دل‌زده خواهد کرد و از ارزش آن کاسته می‌شود. پس یکی از اصول نوشتن مقاله را باید انتخاب عنوانی مناسب در نظر بگیرید.

چکیده مقاله

فرقی نمی‌کند که برای یک مجله آموزشی مطلب می‌نویسید یا خواهان نوشتن مقاله در دوره کارشناسی هستید و…؛ هر زمانی که می‌خواهید اصول نوشتن مقاله را رعایت کنید باید حواستان به چکیده آن هم باشد.

چکیده چیست؟ چکیده مقاله همان بخش مهمی است که به مخاطب اجازه تصمیم‌گیری درباره ادامه‌دادن خواندن یا نخواندن مقاله می‌دهد. در این قسمت از مقاله درباره متن پیش رو و نکات مهمی که از آنها صحبت شده، یاد می‌شود و اگر مخاطبی دلش نخواهد که خواندن را ادامه بدهد، از همین بخش می‌تواند مقاله را به حال خود رها کند. چکیده‌نویسی در نوشتن مقاله علمی و غیرعلمی مهم است و باید حضور داشته باشد.

کلمات کلیدی

هر مقاله‌ای براساس تعدادی کلمه کلیدی نوشته می‌شود. یعنی اگر موضوع را بشکافیم و اصل کار را بررسی کنیم، متوجه خواهیم شد که بنیان مقاله روی تعدادی کلمه ویژه ساخته می‌شوند. این کلمات، کلمات کلیدی هستند که در نوشتن مقاله علمی پژوهشی یا مقاله isi  و هر مقاله دیگری کاربرد دارند. بنابراین در اصول نوشتن مقاله باید حواستان به کلمات کلیدی باشد.

مقدمه

مقدمه‌نویسی هم از اصول نوشتن مقاله است. در این بخش باید تمام فعالیت‌هایی که در طی یک تحقیق یا پژوهش انجام شده ذکر شود. مثلا اگر مقاله‌ای isi یا به طور کلی علمی می‌نویسید باید از پیشینه تحقیق ، سوابق اموری که درباره آن صورت گرفته و شکل‌گیری ایده‌تان یاد کنید. مقدمه باعث می‌شود تا خوانندگان بتوانند با چشم‌اندازی از آنچه در ادامه به آنها ارائه می‌شوند به استقبال خواندن متن اصلی بروند.

بدنه اصلی مقاله

بدنه اصلی مقاله را هم که دیگر در هر نوع از مقاله‌ای می‌شناسید. در این قسمت باید به شرح مبسوط موضوعی پرداخته شود که در بخش‌های پیشین به شکل‌های گوناگون معرفی شدند.

سبک نگارش، لحن کلام نویسنده و موضوعاتی از این دست بنا به نوع مقاله و بستری که در آن به چاپ می‌رسد، مشخص خواهد شد. اما باید بدانید که ایجاز و درست‌نویسی و استفاده از جملات و کلمات قابل‌درک باعث می‌شود تا مخاطبان با قلمتان همراه شوند و بهتر متوجه مفاهیم و مطالبی شوند که ارائه می‌دهید.

نتیجه‌گیری

در بخش نتیجه‌گیری هر مقاله هم باید یک جمع‌بندی کلی از کارهایتان ارائه دهید و دستاوردی که از تحقیق یا تحلیل موضوعات داشته‌اید برای مخاطب بازگو نمایید. همه مقالات به نتیجه‌گیری نیاز دارند. نمی‌شود بدون در نظرگرفتن این بخش از نوشته، آن را به پایان برسانید.

منابع

ذکر منابع و مأخذ هم که خود دارای روش‌های علمی و تخصصی مختلف است و اگر آن را رعایت نکنید به کلی از اعبتار نوشته‌تان کم خواهد شد. باید تلاشتان را به کار بگیرید تا منابع را به درستی و با رعایت صداقت در انتهای هر مقاله قید کنید.

آموزش نوشتن مقاله در ۷ گام

۱. موضوع را انتخاب کنید

گاهی ممکن است موضوعی به شما برای مقاله نویسی داده شود و گاهی شما خودتان باید موضوع دلخواهتان را انتخاب کنید. در هر حال بدون موضوع چطور می­ توان مقاله نوشت؟

اگر به شما موضوعی برای مقاله نویسی داده نشد، اگرچه کار بیشتری برای انجام دادن دارید اما می ­توان گفت خوش­ شانس ­تر نیز هستید چرا که حالا این فرصت را دارید تا درباره موضوعی که علاقه مند هستید مقاله تهیه کنید.

به این سوالات فکر کنید:

  • آیا این موضوع باید عمومی باشد یا تخصصی؟
  • آیا می­خواهید در این مقاله صرفا اطلاعاتی ارائه دهید یا افرادی را متقاعد کنید؟
  • چه چیزی در این موضوع وجود دارد که شما را به آن علاقه ­مند ساخته است؟

شما باید دلیل انتخاب موضوع را در مقاله بیاورید، پس از اینکه هدف مقاله مشخص شد می­ توانید عناوین مختلفی که در رابطه با این موضوع هستند را لیست کنید و در اینترنت به دنبال اطلاعاتی درباره آن­ ها بگردید سپس آن­ ها را ارزیابی کنید.

آیا اطلاعات کافی درباره هریک از آن­ ها موجود است؟ و مهم ­تر از همه شما به کدام یک از موضوعات و عناوین نوشته شده علاقه ­مندتر هستید؟ با این کار انتخاب موضوع مقاله ساده­ تر خواهد شد.

 ۲. طرح اولیه یا نموداری از ایده‌ها تهیه کنید

برای این که یک مقاله موفق بنویسید باید افکارتان را سازماندهی کنید. با بیرون کشیدن این ایده­ ها و تفکرات از ذهن و نوشتن آن­ ها روی کاغذ خیلی راحت­ تر و شفاف­ تر می­ توانید ارتباط بین نظریه ­ها را پیدا کنید.این ساختار در واقع پایه و اساس مقاله شما را شکل می ­دهد. می­ توانید از یک نمودار برای مطرح کردن و سازماندهی ایده­ هایتان استفاده کنید.

برای ساخت این نمودار، موضوع خود را در وسط یک کاغذ بنویسید. سه الی پنج خط اطراف آن بکشید و ایده ­های اصلی که دارید را کنار این خطوط بنویسید. سپس همین کار را برای هر ایده ای که نوشتید انجام دهید، بدین صورت که خطوطی اطراف آن­ ها بکشید و بنویسید درباره این ایده چه فکر می­ کنید.

اگر نوشتن طرح کلی را ترجیح می ­دهید، موضوع اصلی را بالای صفحه بنویسید و از زیر آن شروع به نوشتن لیستی از ایده­ های اصلی کنید. بهتر است زیر هر ایده اصلی که می نویسید کمی فاصله باشد که بعد بتوانید نظرات و تفکراتتان را درباره هر ایده اصلی بنویسید، ارتباط بین ایده­ های کوچک تر و بزرگ­تر را بیابید و به این شکل مقاله خود را سازماندهی کنید.

۳. شرح موضوع را بنویسید

حالا که موضوع خود را انتخاب کرده اید و ایده­ ها و نظراتتان را نیز در دسته بندی­ های مرتبط مرتب کرده ­اید، باید یک شرح موضوع بنویسید. شرح موضوع معمولا در انتها یا اواسط پاراگراف معرفی یک مقاله آورده می ­شود که به بیان خلاصه­ ای از هدف اصلی و ادعای مقاله پرداخته و به نوعی آن را پشتیبانی می­ کند.

شرح موضوع دو قسمت دارد، قسمت اول موضوع را تعریف می­ کند و قسمت دوم به تعریف هدف مقاله می ­پردازد. برای مثال اگر مقاله­ ای درباره بیل کلینتون و تاثیر او در کشور آمریکا نوشته شود، شرح موضوع این چنین می ­تواند باشد « بیل کلینتون با دو دوره متوالی ریاست جمهوری در آینده کشور آمریکا تاثیرگذار بوده است.»

 ۴.  بدنه اصلی مقاله را تهیه کنید

بدنه اصلی مقاله شما موضوع مقاله را توصیف کرده و توضیح می ­دهد. هر ایده اصلی که روی کاغذ نوشتید حالا در بدنه اصلی یک بخش جداگانه را به خود اختصاص می ­دهند.

پاراگراف­ های بدنه مقاله باید یک ساختار خاص و یکسان داشته باشند. مقاله را با نوشتن یکی از ایده­ های اصلی در جمله معرفی آغاز کنید. سپس هر یک از ایده­ های ریزی که درباره آن موضوع به ذهنتان رسیده بود را به صورت جملات بنویسید. بهتر است سه یا چهار خط بین هر جمله فاصله بگذارید تا بعدا بازگردید و آن را پر و بال داده و با مثال­ هایی تکمیل کنید. این فاصله در نهایت باید با اطلاعاتی پر شود که ایده ­های کوچک­تر را به یکدیگر متصل و مرتبط می ­کند.

۵. مقدمه مقاله را بنویسید

 مقدمه مقاله قسمتی از مقاله است که زودتر از هرچیزی در مقاله خوانده می ­شود بنابراین باید نظر خواننده را جلب کرده و برای او مشخص کند تمرکز این مقاله به روی چه چیزی خواهد بود.

مقاله را با نوشته­ ای که توجه مخاطب را به خود جلب کند آغاز کنید. این می ­تواند یک اطلاعات عجیب و غافل گیرکننده، یک دیالوگ، یک داستان، یک نقل قول یا خلاصه ساده ­ای از عنوان مقاله باشد. از هر زاویه­ ای که می­ خواهید مقاله را آغاز کنید مطمئن شوید که با شرح موضوع، که آخرین جمله­ ی مقدمه خواهد بود، مرتبط باشد.

 ۶. نتیجه‌گیری مقاله را بنویسید

نتیجه­ گیری در واقع جاییست که موضوع مقاله شما بسته شده و تمام ایده­ هایی که در مقاله آورده شده جمع بندی می­ شود. نتیجه ­گیری باید شامل سه الی پنج جمله خیلی قوی باشد. اهداف اصلی مقاله ­تان را بازبینی کنید و آن­ ها را به شکلی تقویت شده در انتها بیان کنید.

 ۷.  بررسی نهایی را روی مقاله انجام دهید

این اشتباه است که فکر کنید با نوشتن بخش نتیجه ­گیری دیگر کار مقاله ­تان به پایان رسیده است. مقاله شما برای تکمیل شدن هنوز نیازمند اطلاعات و جزییات ریزی است که با بازبینی و توجه به آن خواهید فهمید.

در بازبینی نهایی، ترتیب پاراگراف­ ها را چک کنید. قوی­ ترین نکته ­ای که می­ خواهید در مقاله بیاورید باید در پاراگراف­ های اول و آخر بدنه اصلی مقاله آورده شوند و مابقی نکات مابین این دو قرار می­ گیرند. همچنین اطمینان حاصل کنید ترتیب پاراگراف ­ها منطقی هستند.

به ساختار مقاله دقت کنید، همه مقالات یک ساختار ندارند و ممکن است مقاله شما نیاز به فرمت خاصی داشته باشد. پس با توجه به اینکه مقاله را برای کجا و به چه دلیلی می­ نویسید دقت بیشتری به ساختار کلی آن داشته باشید.

در نهایت، نوشته خود را بازخوانی کرده و از لحاظ منطقی ارزیابی کنید. مطمئن شوید چیزی در مقاله وجود ندارد که مبهم باقی مانده باشد و ایده ها به هم مرتبط هستند. اشتباهات املایی و گرامری را نیز حتما بررسی کنید چرا که کوچک ترین اشتباه می تواند به میزان زیادی از ارزش مقاله تهیه شده کم کند.

نوشتن مقاله isi به انگلیسی چگونه است؟

دنیای مقاله‌نویسی بسیار بزرگ و گسترده است. یکی از بخش‌های مهم آن هم مقاله‌نویسی در حیطه‌های علمی است. نگارش مقالات معتبری مانند مقالات isi نیاز به صرف زمان و پژوهش زیادی دارد.

شما نمی‌توانید مقالاتی عادی را که در چارچوب‌های صحیح مقاله‌نویسی قرار ندارند به سادگی به مجلات معتبر وارد کنید. نخست اینکه باید حرف مهمی در حیطه تخصصی‌تان برای ارائه داشته باشید و پژوهش‌هایی درخور و شایسته درباره موضوعات انجام داده باشید و دیگر اینکه اصول مقاله‌نویسی را به خوبی رعایت کرده باشید و مثلا بدانید که هر مقاله باید چه ساختاری داشته باشد و مجله موردنظرتان دارای چه اصولی در تدوین مقالات است.

زمانی که خواهان نگارش مقاله‌ای علمی و معتبر هستید که قرار است در ژورنال‌های بین‌المللی به چاپ برسد باید بدانید که کدام مجلات دارای حیطه‌کاری و چشم‌انداز هم‌سویی با مقاله‌تان هستند.

بعد از انتخاب مجله‌ مناسب و نگارش کار به زبان فارسی باید به فکر ترجمه مقاله به زبان انگلیسی باشید. اگر به زبان انگلیسی اشراف داشته باشید که بهترین گزینه برای نگارش مقاله‌تان به زبانی دیگر خودتان هستید اما چنانچه مشکل ترجمه داشته باشید باید از کمک تخصصی دیگران در این زمینه بهره ببرید.

کسانی می‌توانند مترجمانی خوب برای نوشتن مقاله isi به انگلیسی باشند که علاوه بر دانشی که درباره زبان انگلیسی دارند، در حیطه تخصصی‌تان هم آگاهی‌هایی علمی دارند و می‌توانند عبارات و کلمات تخصصی صحیحی را انتخاب کنند. تسلط به زبان مبدأ و مقصد در ترجمه مقالات isi کافی نیست بلکه باید بتوانید مترجمی را برای این کار پیدا کنید که متوجه مفاهیم به کاررفته در متن مقاله می‌شود و ترجمه‌ای روان و درست ارائه می‌کند.

مدت زمان نوشتن مقاله isi هم قابل‌تخمین نیست. این موضوع به تجربه و تسلط مترجم وابسته است. اگر مترجمی باشد که تسلط بالایی در زمینه زبان انگلیسی داشته باشد و متن را هم خوب درک کند، احتمال اینکه کار سرعت بگیرد، بیشتر می‌شود. البته حوصله و صبر به خرج‌دادن در امر ترجمه هم چیزی است که نمی‌توان آن را نادیده گرفت و باعث می‌شود تا کیفیت کار بالا رود. هزینه مقالات isi هم بنا به حجم و میزان تخصصی‌بودن آن متغیر است.

سایت نوشتن مقاله چیست و چه کمکی به شما می‌کند؟

سایت‌هایی در فضای آنلاین وجود دارند که به شما کمک می‌کنند تا مقالات مختلفی را به زبان‌های گوناگون برای سایت خودتان یا برای چاپ در نشریات علمی خارجی بنویسید. در واقع، امکان سفارش نوشتن مقاله در این روزها وجود دارد. مثلا برخی از سایت‌ها وجود دارند که با دریافت هزینه‌ای از افراد، از پایان‌نامه‌ای که نوشته‌اند، مقالاتی استخراج می‌کنند تا دانشجو بتواند با چاپ آن در مجلات خارجی و داخلی، ضمن کسب نمره بیشتر در هنگام دفاع پایان‌نامه خود، اعتبار علمی‌اش را هم بالا ببرد. قیمت نوشتن مقاله از پایان‌نامه هم اقتضایی است و زمان تحویل، میزان تخصص نویسنده و حجم کار روی آن اثر می‌گذارد.

نوشتن مقاله با کمترین هزینه خواسته همه افراد است. یعنی همه دوست دارند که وقتی به دلایل مختلف مقاله‌ای را برای نگارش به زبان فارسی یا انگلیسی سفارش می‌دهند، هزینه اندکی بابت این کار بپردازند. اما باید قبول کرد دریافت هرگونه خدماتی با هزینه‌ای اندک همراه نیست. پس اگر می‌خواهید ترجمه‌ای درست و ارزشمند دریافت کنید باید برای آن هزینه‌ای قابل‌قبول هم پرداخت نمایید.

هزینه نوشتن مقاله علمی پژوهشی یا هزینه مقاله کنفرانسی یا هر مقاله دیگری به عواملی بستگی دارد که در ادامه به آنها اشاره می‌شود:

  • رشته و زمینه تخصصی متن مقاله؛
  • زمان تحویل مقاله؛
  • تخصص مترجم و نویسنده.

در آخر

مقاله‌نویسی دارای اصولی است که نمی‌توان آنها را نادیده گرفت. شرط ورود به دنیای نوشتن مقالات حرفه‌ای چه در حوزه پژوهش‌های علمی و چه در حوزه‌های دیگر، این است که به خوبی بتوانید ساختار مقاله را حفظ کنید و بنا به بستری که در آن می‌نویسید و مخاطبانی که دارید، قوانین را رعایت کنید.

اگر مقاله‌نویسی و نوشتن شغل حرفه‌ای‌تان نباشد، احتمالا برای نگارش مقالات نیاز به کمک حرفه‌ای هم خواهید داشت. مثلا شخصی که می‌خواهد با استخراج مقاله از پایان نامه خود به نمره بهتری در جلسه دفاع برسد یا رزومه خود را قوی کند و…، یا شخصی که خواهان ترجمه مقاله فارسی‌اش به انگلیسی برای چاپ در مجلات بین‌المللی است هم نیاز به کمک حرفه‌ای در این زمینه دارد تا بهتر بتواند اثری ارزشمند و دقیق تولید کند و روی چاپ آن در ژورنال‌های بین‌المللی حساب کند.

الو تز برندی متفاوت در خدمات پایان نامه و مشاوره پروپوزال با همکاری اساتید برجسته ایران

مشاوره پروپوزال دکتری و مشاوره پروپوزال ارشد و مشاوره انجام پایان نامه ارشد و مشاوره انجام پایان نامه دکتری

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.