تماس: 09353132500

رساله دکتری را چگونه بنویسیم ؟

دسامبر 27, 2020 (0) نظر , , , , , , , , ,

رساله دکتری را چگونه بنویسیم ؟

رساله دکتری را چگونه بنویسیم ؟

رساله دکتری را چگونه بنویسیم ؟ :

طرح ریزی و نگارش چکیده

بخش چکیده نسخه کوتاه و فشرده کل رساله یا پایان نامه است. چکیده باید کوتاه و بدون عنوان بوده و بیش از یک صفحه تک رو نباشد. چکیده باید نسخه کوتاه، مثبت و قدرتمند پروژه شما بوده و به موارد زیر بپردازد:

– سوال پژوهشی شما چیست؟
– در کدام سیستم آزمایشی فعالیت می کنید؟
– چه نتایجی به دست آمده است؟
– پاسخ شما به سوال طرح شده چیست؟

همانند متن اصلی رساله، اگرچه این سبک به صورت منطقی مطالعه می شود و این شیوه بهترین ترتیب برای ارائه مطالب است، اما معقول ترین روش برای نگارش نیست. سعی کنید با نگارش جملات کوتاه در مورد پروژه به ترتیب زیر برای چکیده خود طرح ریزی نمایید: (1) مواد و روش ها/تکنیک های آزمایشی؛ (2) نتایج؛ (3) مقدمه؛ (4) بحث. سپس این جملات را از نو چیدمان نمایید تا به ترتیب فوق به چهار سوال فوق پاسخ دهند.

برای برخی مقاطع نظیر برخی دکتراها، باید چند ماه قبل از ارسال رساله ابتدا چکیده و عنوان را به دانشگاه محل تحصیل خود ارسال کنید. بررسی کنید که آیا این روش در دانشگاه شما مرسوم است یا خیر. نگارش چکیده بهترین راه برای تفکر در مورد محتوای رساله بوده و به شما نسخه ای دقیق در مورد اثر نهایی ارائه می دهد که این نیز در طرح ریزی های متعاقب کمک بسزایی به شما می کند.

مطب پیشنهادی :  ساختار و اجزای یک مقاله انگلیسی چیست ؟

نگارش عنوان

بعد از طرح ریزی برای چکیده قطعا به ایده های خوبی در مورد موضوع رساله خود دست یافته و می توانید عنوان خود را مشخص کنید. اگر برای شما تامل در مورد عنوان دشوار است، سعی کنید هدف خود را به شکل عنوان بازگویی نمایید. یک عنوان کوتاه و توصیفی بهترین عنوان است و در مورد محتوای رساله اطلاعات مفیدی در اختیار خواننده قرار می دهد. در سایر بخش ها به چند مثال در مورد عناوین مناسب و نامناسب اشاره شده است.

اشکال، جداول و پیوست ها

اشکال، جداول و پیوست ها برای ارائه داده ها به ارزیاب ها و برای تبیین نمودارهای مطالبی که در متن در مورد آنها بحث کره اید به کار می روند. به دقت در مورد محتوای خود طرح ریزی کنید. در متن اصلی صرفا در مورد نکات مهم بحث کنید، نیازی به بحث در مورد تمام جزئیات وجود ندارد. هر شکل (شامل نمودارها)، جدول و پیوست نیازمند یک عنوان است و اشکال و جداول نیز به زیرنویسی و توضیح (راهنمای جدول) نیاز دارند. در متن نیز باید خواننده به هر یک از آنها ارجاع داده شود. سعی کنید اشکال و جداول تا حد امکان به محلی که در مورد آنها بحث کرده اید نزدیک باشند؛ پیوست ها معمولا در انتهای رساله درج می شوند.

مطب پیشنهادی :  مقاله علمی و پژوهشی | مشاوره انجام و نوشتن در اکسپت مقاله علمی و پژوهشی

قبل از تهیه پرینت آخرین نسخه از رساله یا پایان نامه خود اشکال را آماده کنید. اگر اشکال را از قبل شماره گذاری کرده اید این کار به شناسایی هر نوع اشتباه مانند دو شکل دارای یک شماره واحد کمک می کند.

 

الو تز برندی متفاوت در خدمات پایان نامه و مشاوره پروپوزال با همکاری اساتید برجسته ایران

مشاوره پروپوزال دکتری و مشاوره پروپوزال ارشد و مشاوره انجام پایان نامه ارشد و مشاوره انجام پایان نامه دکتری

نظر (0)Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

*
*

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.