تماس: 09353132500

مشاوره پایان نامه کارشناسی ارشد و آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری

ژوئن 27, 2021 (0) نظر , , , , , , , , ,

مشاوره پایان نامه کارشناسی ارشد و آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری

مشاوره پایان نامه کارشناسی ارشد و آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری

مشاوره پایان نامه کارشناسی ارشد و آموزش انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری

مقدمه

یک پایان نامه‌ در مقطع کارشناسی ارشد یا دکتری از مهمترین قسمت های تحصیلات دانشجویان به‌شمار می رود. از این جهت آموزش انجام پایان نامه و فراگیری نحوه ارائه پایان نامه برای دانشجویان حائز اهمیت است.
بر همین اساس شرکت در کلاسهای آموزشی انجام پایان نامه دکتری که توسط اساتید برتر در این موسسه برگزار می شود می تواند شما را در جهت رسیدن به اهدافتان همراهی و یاری نماید.
انتخاب عنوان مناسب، نگارش پروپوزال، پایان نامه ارشد و رساله دکتری به صورت استاندارد و دفاع اصولی و پرقدرت از پایان نامه جزء مهمترین ارکان موفقیت در مقاطع تحصیلات تکمیلی هستند. به طور کلی انجام پایان نامه کاری زمان بر است که دانش و تجربه زیادی نیازمند است.

. موسسه الو تز با چندین سال تجربه در عرصه آموزش و مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری و با در اختیار داشتن متخصصین و اساتیدی با تجربه آماده ارائه خدمات مشاوره و آموزش انجام پایان نامه در کلیه رشته های دانشگاهی می باشد.

در باره روال اخذ درس پایان نامه

 • هر دانشجوی کارشناسی ارشد و دکتری بایستی پس از گذراندن تمامی دروس تئوری خود، درس پایان نامه را اخذ کند.
 • به همراه درس پایان نامه حداکثر می توانید یک درس تئوری داشته باشید. درس سمینار نیز بایستی همراه با درس پایان نامه یا ترم های قبل از آن اخذ کرده باشید.

انتخاب استاد راهنما و انتخاب موضوع و نوشتن پروپوزال

 • پس از گرفتن درس پایان نامه جهت تعیین موضوع ، نوشتن پروپوزال و انتخاب استاد راهنما می توانید با استادان گروه آموزشی رشته خود ارتباط برقرار کنید تا به شما موضوعی متناسب با علاقمندی ها و تخصص شما پیشنهاد دهند.
 • چنانچه استاد راهنمای خود را انتخاب کرده اید می توانید  با جستجو در ژورنال های معتبر و مقالات علمی ، موضوع مناسبی را به همراه مقالات مرتبط با آن به استاد راهنمای خود پیشنهاد دهید. این کار را می تواند به صورت حضوری یا از طریق ایمیل با استاد راهنمای خود دنبال کنید.

انتخاب موضوع

رساله و پایان نامه، نتیجه ماندگار کار علمی یک دانشجو بعد از طی تحصیلات عالیه به حساب می آید که تا سالیان دراز می تواند مورد استفاده وی و سایر پژوهشگران و ذینفعان قرار گیرد.
لذا انتخاب موضوع مناسب، به عنوان نخستین قدم برای انجام یک پایان نامه مناسب، امری حیاتی محسوب می شود.
برای رسیدن به موضوع مناسب برای پایان نامه، محقق ابتدا باید سه حوزه اصلی مرتبط با خودش را مرور کرده و نکات مهم آن را یادداشت نماید. این سه حوزه عبارتند از: الف) سوابق کاری و علمی محقق، ب) برنامه آینده کاری و علمی محقق، ج) علایق و جذابیت های فردی محقق.

گام عملی بعدی برای رسیدن به موضوع مناسب، انجام موارد زیر می باشد:

۱-  مرور ادبیات موضوعی مرتبط با رشته تحصیلی شامل مطالعه مقالات و کتب داخی و خارجی
۲-  بررسی عناورین پایان نامه های قبلی در رشته تحصیلی از طریق سایت
۳-  مرور مجدد مباحث ارائه شده در کلاسهای درسی و پروژه های کلاسی انجام شده
۴-  بحث و تبادل نظر با اساتید و سایر دانشجویان هم دوره و دوره های بالاتر

پس از طی این مراحل فوق و مشخص شدن قلمرو اصلی موضوع، برای رسیدن به یک عنوان معین برای پایان نامه، ابتدا بایستی قلمرو اصلی موضوعی در بانکهای اطلاعاتی معتبر (معرفی برخی بانکهای اطلاعاتی معتبر) جستجو شود و آخرین مقالات مرتبط با آن حوزه مشاهده گردد. سپس براساس سوابق موجود، حوزه جدیدی برای فعالیت در آن قلمرو موضوعی انتخاب گردد.
در این مرحله محقق می تواند متغیرهای (مستقل و وابسته) مورد مطالعه خود را در قلمرو موضوعی تعیین شده مشخص کند، و در نهایت جامعه آماری و روش مورد استفاده خود را مشخص کند و عنوان نهایی تحقیق خود را تدوین نماید. این فرایند به طور خلاصه به شرح زیر می باشد:

عنوان پایان شامل موارد زیر می باشد :

نوع تحقیق (بررسی/مطالعه/شناسایی/تاثیر/طراحی/تدوین) + قلمرو اصلی موضوع (متغیرها) + جامعه آماری/مورد مطالعه (نام یک شرکت یا کسب و کار)+ روش و رویکرد خاص

مثال۱: بررسی تاثیر تسهیم دانش بر عملکرد شرکت ملی نفت ایران با رویکرد کارت امتیازی متوازن
مثال۲: طراحی و تدوین استراتژی شرکت ملی نفت ایران بر اساس مدل SWOT

نکات مهم انتخاب موضوع پایان نامه

۱- عنوان پایان نامه باید برای سایر خوانندگان جذاب باشد، یعنی به گونه‏ای انتخاب شود که نظر خوانندگان را که معمولاً ابتدا فهرست عناوین مندرج در یک بانک اطلاعاتی و فهرستی از عناوین پایان نامه را می‏خوانند، به خود جلب نماید.
۲- عنوان را ناظر به مسائل انتخاب کنید. در پایان نامه های دانشگاهی، به دلیل اهمیت مسأله محوری، بهتر است عنوان ناظر به مسأله و یا چالش موجود در یک سازمان، کسب و کار، صنعت یا جامعه انتخاب شود.
۳- عنوان باید از تعابیر احساسی و عاطفی عاری باشد. به کار بردن زبان دقیق در عنوان تحقیقاتی لازم است.
۴- اخذ پاسخ مسأله در عنوان، شایسته نیست. عنوان را باید نسبت به پاسخ بی طرف تعبیر کرد.
۵- عنوان باید رسا، بلیغ و فصیح باشد. در شرایط مساوی عنوان کوتاه بهتر است و در هر شرایطی از اخذ عنوان تکراری پرهیز کنید.

  نگارش پروپوزال

 • اگر استاد راهنما موضوع تحقیق شما را تایید کرد، بایستی با کمک مقالات مرتبط با آن موضوع شروع به نوشتن پروپوزال کنید.
ساختار کلی پروپوزال به شرح زیر می باشد:
 • عنوان تحقیق
 • مقدمه
 • بیان مساله
 • اهمیت و ضرورت تحقیق
 • پیشینه تحقیق
 • اهداف تحقیق (شامل کلی و جزئی)
 • سئوالات تحقیق
 • فرضیه های تحقیق (توجه  نباید برای سئوال ارائه شده فرضیه نوشته شود )
 • تعاریف مفهومی و عملیاتی متغیرها
 • روش اجرای تحقیق (روش تحقیق، جامعه، نمونه و حجم آن، روش نمونه گیری،ابزار های اندازه گیری  و روشهای آماری)
 • محدودیت های  احتمالی اجرای  تحقیق
 • نتیجه‌گیری
 • منابع

پروپوزال باید زیر نظر استاد راهنما تدوین شود. با توجه به این که فرم های پروپوزال بخش های یکسان و مشابه فراوانی دارند، توضیحات لازم برای پر کردن هربخش ارایه می شود. دانشجو باید فرم طرح پایان نامه یا پروپوزال را تکمیل نماید (پیش نویس) و پس از رویت و هماهنگی با استاد راهنما آن را نهایی نماید. دقت کنید که برای تدوین فرم پروپوزال نباید بخش های اساسی مربوط به تحقیق خالی بماند.

 • نواقص پروپوزال، آن را ویرایش و تصحیح و تکمیل کنید تا استاد راهنما آن را تایید کند.
 • پس از آن که استاد راهنما متن و محتوای پروپوزال شما را تایید کرد، از آن یک نسخه پرینت گرفته و به امضای استاد راهنما برسانید. خودتان نیز پروپوزال را امضا کنید. پس از تایید پروپوزال توسط استاد راهنما، جهت تصویب نهایی پروپوزال را به مدیر گروه تحویل دهید.

تصویب پروپوزال :

پس از تایید پروپوزال توسط استاد راهنما، جهت تصویب نهایی پروپوزال بایستی ۴ مرحله زیر انجام شود :

 1. برگزاری جلسه شورای گروه آموزشی جهت بررسی پروپوزال
 2. تصویب یا رد پروپوزال در شورای گروه آموزشی (در صورت رد پروپوزال باید ایرادات وارده به پروپوزال توسط دانشجو رفع گردیده و مجددا به شورا ارائه گردد)
 3. تصویب در شورای پژوهشی دانشگاه
 4. گرفتن کد پایان نامه استاد راهنما برای پروپوزال شما

تصویب پروپوزال در شورای گروه :

پس از تایید پروپوزال و امضای استاد راهنما ، پروپوزال را به مدیر گروه تحویل دهید تا در جلسه شورای گروه آموزشی مورد بررسی و ارزیابی قرار گیرد. فایل پروپوزال را حتما برای مدیرگروه از طریق ایمیل هم ارسال کنید. پیگیری تشکیل جلسه شورای گروه آموزشی جهت ارزیابی و بررسی پرووزال ها توسط مدیر گروه انجام می شود.

تصویب در شورای پژوهشی دانشگاه : 

پس از تایید شورای گروه آموزشی، مدیر گروه پروپوزال شما را به شورای پژوهشی دانشگاه می برد تا مرحله نهایی تصویب آن انجام شود. تصویب پروپوزال ها در شورای پژوهشی دانشگاه توسط بخش پژوهش دانشگاه انجام می شود.

گرفتن کد پایان نامه استاد راهنما برای پروپوزال شما :

پس از تصویب پروپوزال در شورای پژوهشی دانشگاه ، پروپوزال شما در صف دریافت کد پایان نامه استاد راهنمای شما قرار می گیرد. داشتن کد پایان نامه استاد راهنمای جهت پروپوزال هنگام دفاع از پایان نامه الزامی است. گرفتن کد پایانه استاد راهنما برای پروپوزال شما توسط بخش پژوهش دانشگاه انجام می شود.

زمان رسمی شروع کار تحقیق پایان نامه :

در صورت تصویب پروپوزال در شورای پژوهشی دانشگاه، شما می توانید کار تحقیق و تهیه پایان نامه خود را شروع کنید. از تاریخ تصویب پروپوزال در شورای پژوهشی دانشگاه که زمان رسمی تایید پروپوزال شماست ، حداقل بایستی ۶ ماه زمان بگذرد تا در صورت تایید استاد راهنما و داوران اجازه دفاع از پایان نامه داشته باشید.

نگارش فصول پایان نامه :

پایان نامه دارای پنج فصل کلی است که هر کدام از آن ها قسمتی از ارایه گزارش تحقیق شما را به عهده دارند.

 فصل اول پایان نامه :

طرح مساله در این بخش موضوع مورد مطالعه را تعریف کرده و به دالیل انتخاب مورد تحقیق اشاره می کنند. به طور کلی در این فصل اهداف کلی و جزیی و تعیین قلمرو مکانی و زمانی تحقیق را شرح می دهند.

فصل دوم پایان نامه :

مروری بر ادبیات مقدمه که سرآغاز متن تحقیق است را در این فصل شرح می دهند. مقدمه اهداف و اهمیت تحقیق را بین کرده و سوالات پژوهشی در ذهن خواننده ایجاد می کند.

فصل سوم پایان نامه :

 روش تحقیق و حل مساله دراین بخش روش جمع آوری داده ها، جمعیت مورد مطالعه و روش تجزیه و تحلیل را شرح می دهند.

فصل چهارم پایان نامه

یافته ها و نتایج تحقیق این فصل از رساله به تجزیه و تحلیل داده ها و بررسی نتایج آماری درصد و فراوانی، ضریب همبستگی، آزمون تی، اف و … اختصاص دارد و شامل جدول، شکل و نمودار می باشد.

مطب پیشنهادی :
پایان نامه | پایان نامه ارشد و دکترا | الو تز برند متفاوت در ایران

فصل پنجم پایان نامه :

نتیجه گیری در آخرین فصل رساله نتایج تحقیق را تجزیه و تحلیل می کنند و محدودیتهای در اختیار و خارج از اختیار پژوهشگر را توضیح می دهند. در این بخش می توان پیشنهادات اجرایی و پیشنهادات پژوهشی را شرح داد. این جمع بندی کلی حاصل از نتایج تحقیق باید حدود یک تا دو صفحه باشد.

بعد از اتمام نگارش پایان نامه و تایید استاد راهنما جهت دفاع پایان نامه آماده می شویم.

دفاع از پایان نامه

دانشجویانی که قصد دفاع از پایان نامه دارند بایستی نکات زیر را در نظر بگیرند:

نکته ۱ :گذشتن حداقل ۶ ماه از زمان تصویب پروپوزال

نکته ۲ :اجازه دفاع و تایید شفاهی استاد راهنمای

استاد راهنما بر اساس متن پایان نامه و محتوای آن به صورت شفاهی به شما اجازه دفاع داده باشد.

نکته ۳ : آماده بودن متن پایان نامه

نکته ۴ : مهلت انجام کارهای اداری قبل از دفاع

 • آخرین مهلت انجام روال اداریِ قبل از دفاع (تسویه حساب مالی و آموزشی قبل از دفاع و هم چنین تعیین استادان داور) در نیمسال اول تا آخر دی ماه می باشد و این تاریخ به هیچ عنوان قابل تمدید نمی باشد. طبق بخشنامه سازمان مرکزی در صورتی که انجام روال اداریِ قبل از دفاع در بهمن ماه انجام شود، دانشجو مشمول شهریه ترم جدید خواهد شد.
 • آخرین مهلت برگزاری جلسه دفاع در نیمسال اول تا پایان بهمن ماه خواهد بود. بنابراین دانشجویانی که تا پایان دی ماه موفق به انجام امور اداریِ قبل از دفاع (تسویه مالی و آموزشی و همچنین تعیین داوری) شوند، تا پایان بهمن ماه می توانند از پایان نامه خود دفاع نمایند.
 • آخرین مهلت انجام روال اداریِ قبل از دفاع (تسویه حساب مالی و آموزشی قبل از دفاع و هم چنین تعیین استادان داور) در نیمسال دوم تا ۱۵ شهریور ماه می باشد و این تاریخ به هیچ عنوان قابل تمدید نمی باشد. طبق بخشنامه سازمان مرکزی در صورتی که انجام روال اداریِ قبل از دفاع بعد از ۱۵ شهریور ماه انجام شود، دانشجو مشمول شهریه ترم جدید خواهد شد.
 • آخرین مهلت برگزاری جلسه دفاع در نیمسال دوم تا ۱۵ مهر ماه خواهد بود. بنابراین دانشجویانی که تا ۱۵ شهریور ماه موفق به انجام امور اداریِ قبل از دفاع (تسویه مالی و آموزشی و همچنین تعیین داوری) شوند، تا ۱۵ مهر ماه می توانند از پایان نامه خود دفاع نمایند.

نکته ۵ : داشتن کد پایان نامه جهت دفاع

پس از تصویب پروپوزال پایان نامه در شورای پژوهشی دانشگاه ، از طریق استاد راهنما پیگیر باشید که پایان نامه شما در وب سایت مخصوص ثبت کد پایان نامه ها ، کد استاد راهنما بخورد. قبل از این که بخواهید دفاع کنید، پایان نامه شما بایستی کد استاد راهنما خورده باشد و گرنه اجازه دفاع از پایان نامه به شما داده نمی شود.

نکته ۶ : گذراندن همه دروس قبل از دفاع از پایان نامه

درس پایان نامه آخرین درس شماست و قبل از دفاع از پایان نامه، کارنامه تحصیلی خود را در سیستم اینترنتی سیدا چک کنید تا مطمئن شوید همه نمرات دروس شما ثبت شده باشد به ویژه نمره درس سمینار.

جهت دفاع از پایان نامه در صورت اجازه دادن استاد راهنما به شما مراحل زیر را باید دنبال کنید:
تهیه و تکمیل فرم های آمادگی دفاع و گزارش پیشرفت کار

سه نسخه فرم گزارش پیشرفت کار برای ۳ ماهه اول ، ۳ ماهه دوم و ۳ ماهه سوم انجام کار پایان نامه پرکنید و به تایید استاد راهنما و مدیر گروه برسانید.

در فرم های آمادگی دفاع نام و نام خانوادگی، رشته، نام استاد راهنما و دیگر مشخصات را پرکنید و پرینت بگیرید و از استاد راهنما امضا بگیرید.

تعیین داوران پایان نامه

 • سه نسخه فرم گزارش پیشرفت کار تایید شده و فرم های آمادگی دفاع را نزد بخش پژوهش دانشگاه ببرید تا کارهای اداری تعیین داوران پایان نامه شما انجام شود. مدیرگروه با همکاری بخش پژوهش دانشگاه، داوران پایان نامه شما را مشخص می کنند.
 • حتما مدیر گروه را در جریان آمادگی خود برای دفاع قرار دهید تا زمان مناسب برای دفاع از پایان نامه را با هماهنگی با استاد راهنما و داوران برای شما مشخص کند.
 • پس از مشخص شدن نام استاد داور پایان نامه شما، فایل PDF پایان نامه خود را برای استادان داور و استاد راهنمای خود ایمیل کنید.در هنگام ارسال ایمیل به استادان داور از متن شبیه زیر استفاده کنید.

استاد محترم آقای دکتر …..

احتراما بنده ……………. دانشجوی کارشناسی ارشد رشته معماری گرایش ………. هستم که قصد دفاع از پایان نامه خود به راهنمایی آقای دکتر ………… را دارم . مدیریت گروه و بخش پژوهش دانشگاه شما را به عنوان داور پایان نامه بنده انتخاب کرده اند. به پیوست فایل PDF پایان نامه ارسال شده است. اگر متن و محتوای پایان نامه نیازمند اصلاح و ویرایش است بنده را مطلع فرمایید. از همکاری شما کمال تشکر را دارم.

 • علاوه بر ارسال فایل PDF پایان نامه با ایمیل به استادان داور و راهنما ، فرم های کاغذی داوری که توسط بخش پژوهش دانشگاه به شما داده شده است، تحویل استادان داور خود دهید تا بتوانند نظرات داوری خود را در باره پایان نامه شما در آن بنویسند و بر اساس نظرات ایشان مندرج در این فرم های داوری، متن و محتوای پایان نامه خود را تا قبل از جلسه دفاع اصلاح و ویرایش کنید.

روز و ساعت دفاع از پایان نامه دانشجویان

دانشجوی محترم که قصد دفاع از پایان نامه دارید و روز و ساعت دفاع از پایان نامه شما مشخص شده است :

 • حتما حداقل یک هفته زودتر از جلسه دفاع ، فایل (PDF) پایان نامه خود را برای اساتید داور ارسال کنید.
  حداقل ۴ ساعت زودتر از زمان دفاع در دانشگاه حضور داشته باشید.
  پاورپوینت ارائه پایان نامه حتما به تایید استاد راهنما برسد

تهیه و تکمیل فرم های جلسه دفاع

 • حداقل ۲ روز قبل از روز دفاع فرم های جلسه دفاع را به صورت تایپ شده پرکنید و نزد بخش پژوهش دانشگاه ببرید و کارهای اداری آن ها را انجام دهید.
 • روز دفاع از پایان نامه ۲ نسخه چاپ شده از پایان نامه خود به همراه داشته باشید و تحویل استادان داور دهید. جهت مصرف کمتر کاغذ سعی کنید از پایان نامه خود به صورت پشت و رو کپی بگیرید. حداقل ۲ ساعت قبل از شروع جلسه دفاع در دانشگاه حضور داشته باشید.
 • در صورتی که دفاع از پایان نامه شما با موفقیت انجام شد، مطابق توصیه استاد راهنما و داوران محترم در سر جلسه دفاع، متن پایان نامه را اصلاح و ویرایش کنید و برای ایشان ایمیل کنید تا اظهار نظر کنند و متن و محتوای پایان نامه را تایید کنند.

پنج ترفند برای جلب نظر داوران در جلسه دفاع پایان نامه

روز دفاع و زمان ارائه نهایی کار پایان‌نامه یکی از رویدادهای مهم عمر دانشجویی است. در این زمان هر چقدر هم همه چیز مهیا باشد، استرس نهفته‌ای وجود دارد که شاید پایان‌نامه مورد قبول داوران پایان‌نامه نباشد. در بسیاری از دانشگاه‌ها مرسوم است که علاوه بر استاد داور داخلی دانشگاه از یک یا چند داور خارجی نیز در روز دفاع دعوت می‌شود. حضور داوران خارجی و عدم شناخت از آن‌ها ممکن است، کار را کمی دشوار کند. رعایت نکات و اصول زیر به شما کمک می‌کند تا با آرامش خیال بیشتری روز دفاع را سپری کنید.

 • تجهیزات روز دفاع را بررسی کنید.

در جلسات دفاع که معمولاً فایل ارائه پایان‌نامه از طریق برنامه‌ی پاورپوینت ارائه می‌شود، نیاز است ملزومات مربوط به پخش اسلایدها مورد بررسی قرار گیرد، موارد زیر را در تجهیزات روز دفاع مد نظر قرار دهید: لپ‌تاپ یا کامپیوتری که بر روی آن فایل را ارائه می‌دهید. برنامه مورد نظر فونت‌های به کار رفته و اطمینان از اینکه فونت‌های استفاده شده بر روی سیستم نصب باشند. شارژ دستگاه به اندازه کافی باشد. زمان و سرعت نمایش اسلایدها تست شوند. قلم و کاغذ برای یادداشت احتمالی از نظرات داوران آماده باشد. و نکته پایانی اینکه سالن دفاع را قبل از ارائه از لحاظ امکانات، نور و وسایل پذیرایی بررسی کنید.

 • ارائه خود را تمرین کنید.

در زمان ارائه پایان‌نامه که حاصل چندین ماه تلاش شماست، باید آمادگی کامل داشته باشید. تا آنجا که ممکن است مطالب را از روی نوشته نخوانید. مطالب را به خاطر بسپارید و سعی کنید همانند یک داستان جذاب مراحل پژوهش خود را توضیح دهید. سرعت اسلایدها با صحبت‌های شما باید هماهنگی لازم را داشته باشند. بهتر است در بالای اسلایدها فصلی که در حال ارائه هستید مشخص باشد، تا مخاطبان شما ترتیب ارائه شما را تشخیص دهند. مدیریت زمان را در نظر داشته باشید و سعی کنید در زمانی که برای دفاع معین کرده‌اند، ارائه خود را به پایان برسانید.

 • نظرات داوران را جدی بگیرید:

داورانی که برای روز دفاع شما حاضر هستند، از تجربه و دانش بالایی در موضوع شما برخوردار هستند. داوران قبل از حضور در جلسه دفاع یک بار پژوهش شما را مطالعه کردند و در زمان دفاع به تسلط شما نسبت به کار واقف می‌شوند. نظرات، پیشنهادها و انتقادهای مطرح شده از سوی داوران را به منزله‌ی یادگیری در نظر بگیرد. بکوشید از صحبت‌های داوران برای بهبود کار خود بهره بگیرید. صحبت‌های آنان را در صورت نیاز یادداشت کنید. در صورتی که متوجه نکته‌ای نشده‌اید پس از جلسه دفاع خواهش کنید که برای شما به صورت مکتوب موضوع را شرح دهند. یادداشت‌های اساتید را پس از اتمام جلسه جمع‌آوری کنید و برای بازنگری آتی پایان‌نامه از یادداشت‌ها بهره ببرید.

 • از پژوهش خود تمام قد دفاع کنید:

پس از ارائه نظرات داوران، نکاتی که برای آن‌ها به صورت سوال مطرح شده است را پاسخ دهید. در بسیاری از جلسات دفاع مرسوم است به دانشجو برای پاسخ به سوالات زمانی داده می‌شود. اما در زمان‌هایی لازم است سرعت‌ عمل در پاسخ به سوالات داشته باشید. در صورتی که داور منظور شما را درست درک نکرده است و یا برداشت اشتباهی از نکات شما دارد، با حفظ احترام و ادب، مطالب را روشن بیان کنید. گاه سوء‌تفاهم‌هایی موجب می‌شود پایان‌نامه زیر سوال برده شود. در این زمان وظیفه دانشجو این است که با ادله‌ی علمی سعی در دفاع از پژوهش خود داشته باشد. این دفاع را زمانی می‌توانید به نحو احسن انجام دهید که بر موضوع خود کاملاً اشراف داشته باشید.

 • تشکر و قدردانی را فراموش نکنید.

از اساتید راهنما و مشاور خود که در ارائه کار پایان‌نامه شما زحمات زیادی کشیده‌اند، در پایان تشکر کنید. نسبت به اساتید داور که سعی در غنا بخشیدن به پژوهش شما داشته‌اند، موضع تدافعی نداشته باشید، بلکه نسبت به آنان سپاسگزار باشید. در صورت نیاز از سازمان‌ها، موسسات و ارگان‌هایی که در زمان پژوهش به آن‌ها مراجعه داشتید نیز نام ببرید. تشکر از تمام افراد و سازمان‌هایی که در پژوهش شما نقش داشته‌اند، از ارزش کار شما نمی‌کاهد. به طور معمول یک پایان‌نامه حاصل یک کار تیمی است. در پایان کار همه افراد تیم باید مورد تشویق و قدردانی قرار گیرند.

مطب پیشنهادی :
مقاله بیس

نحوه ارائه پاورپوینت دفاع از پایان نامه :

یکی از مواردی که در جلسه دفاعیه باید حتما ارائه شود، پاورپوینت است. پاورپوینت معمولا خلاصه ای از تحقیق را در بر می گیرد که هر خواننده ای بتواند با نگاه اجمالی به آن از نتایج تحقیق شما آگاه شود .

ارائه یک پایان نامه خوب می تواند نتایج بسیار عالی را در کسب نمره پایان نامه برای شما به ارمغان بیاورد. پس با ما همراه باشید در آموزش و مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری همراه باشید.

نکته اول در نحوه ارائه پاورپوینت ارائه مساله

ارائه مساله باید کاملا دقیق باشد و دقیقا متن ان به صورت بیان یک مساله باشد نه ضرورت ان.یعنی پژوهشگر باید دقیقا ماهیت مساله بودن ان را بیان کند نه اینکه بگوید این موضوع از این لحاظ ضروری است بلکه بگوید این یک مساله است که باید بنا به این دلایل برطرف شود.

در مرور ادبیات تحقیق باید هدف مطرح ساختن ارائه اطلاعات و دانشی باشد که در این زمینه آمده است باشد و باید معلوم شود چرا با وجود همه ادبیات موجود در این زمینه این موارد را گزینش کردیم ملاک گزینش ادبیات تحقیق باید نوع مساله و نوع سوالات موجود در تحقیق باشد.در مرور ادبیات تحقیق، محقیق باید حضور خود را نشان دهد مثلا باید از یافته های یک محقق که ادبیات ان را مطالعه کرده انتقاد کند و یا معلوم کند که این اطلاعات چه رابطه ای با تحقق او دارد.

نکته دوم در نحوه ارائه پاورپوینت ارائه اهداف تحقیق

اگر از شاخص یا  مدلی در تحقیق استفاده می کنید باید هر کدام را ارزیابی کنید و دلیل استفاده را بگویید و یا اگر مدلی یا شاخصی را نام می برید ولی در تحقیق از ان استفاده نمی کنید باید توضیح چرای رد این مدل را در استفاده در این پایان نامه توضیح دهید.

باید بر اساس مساله موجود مدل انتخاب کرد و یا اگر در این میان برای تحقیقتان مدل جدیدی می توانید ارائه دهید بسیار خوب است و اگر مدل را خودتان از ترکیب یا اصلاح مدلها بدست آورده اید حتما در دفاع از پایان نامه این موضوع را پررنگ کنید .

سوالات و اهداف در تحقیقتان باید واضح ،صریح و ساده باشد و پیچیدگی در آن نباشد.به طوریکه خواننده ان را به راحتی درک کند.

اگر چندین تعریف در مورد موضوع خاصی ارائه می دهید حتما صریحا اعلام کنید که از کدام تعریف در پایان نامه خود استفاده می کنید.و اساس پایان نامه شما بر اساس این تعریف است.مثلا بنویسید و بگویید (در دفاع): اساس پایان نامه من روی این تعریف است و یا از این تعریف استفاده می شود.

نکته سوم در نحوه ارائه پاورپوینت ارائه روش شناسی

روش شناسی خود را چه در تحقیق و چه در ارائه کاملا مشخص کنید که کمی است ،کیفی است یا ترکیبی.

حتما در دفاع از پایان نامه خود در مورد دقت و روایی پرسش نامه های خود سخن بگویید و به طوردقیق توضیح دهید که چگونه روایی و اعتبار آن را بدست اورده اید مثلا اگر آزمون آزمایشی از پرسشنامه ها به عمل آوردید حتما بگویید این کار را کرده اید حتی تعداد پرسشنامه ها را هم بیاورید. و از نام اساتیدی که در این مسیر به شما کمک کرده اند نیز استفاده کنید.

در پیشنهاد دهی پایانی پرسشنامه باید به مسائل محیط زیستی ،حقوق شهروندی،اخلاقیات،و … توجه کنید و اگر پیشنهادی یکی از این موارد را نقض می کند حتما توضیح دهید که چرا با وجود این مساله شما این پیشنهاد را می دهید. داور باید مشاهده کند که شما همه زوایای پیشنهادتان را می شناسید و حتی برای جنبه های مضر ان نیز توضیحی دارید.

اگر مطالعه شما در نهایت منافعش به گروه خاصی می رسد باید مشخص کنید گروه چه خصوصیاتی دارد. مثلا اگر منافع نتایج شما به کودکان زیر ۸ سال می رسد این را مشخص کنید.

در نگارش نام خود چه در پایان نامه چه در پاورپوینت حتما خود را پژوهشگر یا محقق تعریف کنید و اصلا از کلمه مولف و یا نگارنده استفاده نکنید.

جمعه بندی دفاع

دفاع از پایان نامه شما ۵۰% نمره پایان نامه شما می باشد پس با اعتماد به نفس ، قوی و مغرورانه از ان دفاع کنید.یک دفاع خوب حاصل تلاش شبانه روزی دانشجوی دکتری و ارشد است که می تواند سهم بسزایی را در آینده تحصیلی و شغلی داشته باشد . دفاع از پایان نامه تنها بخشی از ارائه یک پایان نامه است . یک پایان نامه خوب باید تمام ضوابط و قواعد را رعایت کند تا به مرحله دفاع برسد . بنابراین اگر با قواعد پایان نامه نوسی آشنا نیستید ، ما به شما شرکت در کلاس های آموزش انجام پایان نامه را پیشنهاد می کنیم.

نمره پایان نامه

۲۰ نمره پایان نامه شامل موارد زیر خواهد بود:

 • حداکثر ۱۶ نمره ارزشیابی کیفیت دفاع دانشجو : در اختیار استادان راهنما و داور.
 • حداکثر ۲ نمره ارزشیابی ۳ فرم های گزارش پیشرفت کار ۳ ماهه : در اختیار بخش پژوهش دانشگاه و مطابق ضوابط.
 • حداکثر ۲ نمره ارزشیابی مقاله یا مقالات چاپ شده مستخرج از پایان نامه : در اختیار بخش پژوهش دانشگاه و مطابق ضوابط.

حداکثر نمره سر جلسه دفاع بر اساس ارزشیابی کیفیت دفاع توسط استادان راهنما و داور و ارزشیابی فرم های گزارش پیشرفت کار ۱۸ از ۲۰ خواهد بود و ۲ نمره دیگر بر اساس ارزشیابی مقالات چاپ شده مستخرج از پایان نامه دانشجو است.

دانشجو حداکثر یک سال پس از دفاع از پایان نامه فرصت دارد مدارک پذیرش و چاپ مقاله یا مقالات مستخرج از پایان نامه را به بخش پژوهش دانشگاه ارائه کند. اگر دانشجو مایل به ارائه مقاله نباشد می تواند مرحله بعدی که صحافی پایان نامه است دنبال کند

.

نتیجه گیری

جلسه دفاع انجام پایان نامه، برای یادگیری و بازنگری پژوهش فرصت مناسبی است. علاوه بر تسلط علمی و موضوعی بر روی پژوهش خود، رعایت نکات و اصولی در برپایی یک جلسه دفاع عالی به شما کمک خواهد کرد. داورانی که در روز جلسه دفاع حاضر هستند، برای یاری رساندن به شما در بهبود پژوهش‌ نکاتی را مطرح خواهند کرد.
به کارگیری و رعایت نکات آموزش و مشاوره انجام پایان نامه کارشناسی ارشد و رساله دکتری می‌تواند خاطره بسیار خوبی در طی کردن این مرحله داشته باشد. برای آنکه همه مراحل فوق را بتوانید پیاده کنید، بهتر است در یک جلسه دفاع قبل از روز ارائه خود شرکت کنید.

چرا باید در کلاس آموزش انجام پایان نامه شرکت کنیم

پایان نامه موفق، نشان دهنده دانش آموخته با سواد است. پایان نامه موفق، با ایده پردازی خلاقانه حاصل می شود و به موضوع نوآورانه ختم می گردد. پایان نامه موفق منابع خوب و معتبر دارد، مرور منابع مشخص و واضح داشته و خواننده را در فرآیند کار قرار می دهد. پایان نامه خوب، سوالات تحقیق مناسب دارد و با روش تحقیق کاربردی تلاش می کند تا یافته های خوبی را در اختیار محققان آینده در راستای موضوع پایان نامه قرار دهد.

برای ارائه پایان نامه خوب، نگاه چند بعدی، مطالعه پایان نامه های مختلف و مشورت از اساتید داخل و خارج از کشور به خصوص فارغ التحصیلان دانشگاهی توصیه می شود. فراموش نکنیم که پایان نامه خوب، باید ویراستاری خوبی نیز داشته باشد.

الو تز برندی متفاوت در خدمات پایان نامه و مشاوره پروپوزال با همکاری اساتید برجسته ایران

مشاوره پروپوزال دکتری و مشاوره پروپوزال ارشد و مشاوره انجام پایان نامه ارشد و مشاوره انجام پایان نامه دکتری

تلفن مشاوره 09199631325 می باشد (پایان نامه و مقاله)

نظر (0)Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.
تماس با "پایان نامه دکترا"