تماس: 09353132500

در دنیای تحقیقات و پژوهش‌های حرفه‌ای که اساتید، محققان و دانشجویان با آن سروکار دارند، همیشه حرف از نوعی مقالات موسوم به isi هم هست. شما هم حتما چیزهایی در این‌باره شنیده‌اید.

اگر می‌خواهید به‌طور حرفه‌ای و دقیق وارد دنیای مقاله‌نویسی و پژوهش‌هایی شوید که خریدار و طرف‌دار جهانی دارند باید بیشتر درباره مقالات isi اطلاعات کسب کنید. در این نوشته از تمام نکات مربوط به isi و مطالب پیرامونش مطلع خواهید شد. با ما همراه باشید.

آی اس آی یا ISI به چه معناست؟

برای آشنایی بیشتر با مقاله ISI باید ابتدا با مفهوم لغت ISI و نقشی که دارد آشنا شوید. ISI مخفف Institute for Scientific Information به معنای موسسه اطلاعات علمی است.

این موسسه در سال ۱۹۶۰ توسط فردی به نام یوجین گارفیلد تاسیش شد و سپس در سال ۱۹۹۲ از سوی موسسه علمی تامسون خریداری شد و همه آن را به نام Thomson ISI می‌شناسند. کار این موسسه ارائه خدمات مربوط به چاپ مقاله و نشریات است.

لغت ISI برای دانشجویان مقاطع کارشناسی ارشد و یا دکتری کاملا آشنا است چرا که برای پیشرفت در مقطع تحصیلی و افزایش رتبه علمی‌شان نیاز دارند تا مقالات علمی خود را به این موسسه ارسال کرده و پذیرفته شوند. تمامی مقالات ISI به زبان انگلیسی نوشته می­‌شوند بنابراین نویسندگان مقالات باید اطلاعات و دانش قوی در نگارش مقاله به زبان انگلیسی داشته باشند.

مقالات isi چیست؟

اصلا در همین ابتدای کار، اجازه بدهید که درباره مقاله isi تعریف و توضیحی ارائه بدهیم تا بدون اینکه معطل شوید، ماجرا دست‌تان بیاید و بدانید که وقتی از مقاله isi حرف می‌زنیم، دقیقا از چه چیزی حرف می‌زنیم.

در دنیای پژوهش و مقاله‌نویسی هم مانند هر زمینه دیگری نیاز به وجود معیار و بستری است که دست به رتبه‌بندی و سنجش میزان اعتبار آثار منتشرشده از سوی دانشجویان، اساتید و به‌طور کلی محققان بزند. همان‌طور که قبل‌تر هم گفته شد در دنیای علم، موسسه‌ای به نام isi یا موسسه اطلاعات علمی(institute for scientific information) وجود دارد که سعی می‌کند، مقالات علمی در حوزه‌های مختلف را از نظر اعتبار بررسی کند و خدماتی در زمینه نمایه‌سازی مجلات و مقالات ارزشمند ارائه نماید.

شیوه کار این موسسه به این شرح است که به‌طور سالیانه اقدام به بررسی مجلات انگلیسی‌زبان می‌کند و اگر مجلات با معیارهایش سازگاری داشته باشند، آنها را به عنوان نشریه‌هایی معتبر معرفی می‌کند و به فهرست خود اضافه می‌نماید.

بیش از ۱۵۰۰ مجله در هر سال به فهرست این موسسه اضافه می‌شود. اما این را هم باید بدانید که اگر مجله‌ای به پانتئون مجلات پایگاه isi اضافه می‌شود، این حضور تا ابد نخواهد بود و امکان دارد که سال بعد نتواند معیارهای حضور را حفظ کند و از فهرست خارج شود.

در حال حاضر، چیزی در حدود ۲۰هزار مجله در پایگاه isi نمایه شده‌اند. این موسسه یعنی isi با اقداماتی که در خصوص شناسایی و فهرست‌بندی مجلات انجام می‌دهد، نقش مهمی در تسهیل پیش‌برد تحقیقات در دنیا دارد. ضمن اینکه می‌تواند اساتید و پژوهشگران مختلف را در زمینه‌های علمی گوناگون به هم پیوند بدهد. سوال اینجاست که یک مجله چطور می‌تواند در فهرست isi قرار بگیرد؟ دلایلی برای پذیرش یک مجله در فهرست این موسسه وجود دارد:

 • هماهنگی ویژگی‌های مجله با معیارهای کمیته علمی موسسه؛
 • تنوع بین‌المللی مقالات چاپ‌شده در هر مجله؛
 • نشر به‌موقع و منظم مجله.

به‌عبارت دیگر، مجله‌ای می‌تواند از سوی موسسه isi پذیرش شود و لقب مجله‌isi را یدک بکشد که از سوی هیأت داوری قوی و معتبر این موسسه تایید شود.

مجله‌ای که isi می‌شود، مقالاتی خواهد داشت که از آنها به عنوان مقالات isi یاد می‌شود. داشتن مقالاتی با این عنوان برای نگارنده آنها ارزش و اعتبار زیادی به همراه می‌آورد. کسی که در رزومه حرفه‌ای خود دارای چنین مقالاتی باشد، در موقعیت‌های مختلف مورد توجه قرار می‌گیرد. مثلا برای شرکت در آزمون‌های مصاحبه دکتری یا پست‌دکتری، در هنگام پذیرش برای دانشگاه‌های خارجی و موارد متعدد دیگر، داشتن مقالات isi به رزومه افراد وجاهت و اعتبار می‌دهد. پس مقاله isi، مقاله‌ای است که در مجله‌ای به چاپ رسیده که از سوی موسسه‌ isi پذیرش شده است.

ویژگی‌های مقاله isi چیست؟

برای نگارش مقاله‌ای که از سوی ژورنال علمی معتبری پذیرفته شود، نیاز به رعایت نکاتی وجود دارد. پس اگر می‌خواهید مقاله عملی‌تان از سوی مجله‌ای isi پذیرش شود باید به نکات زیر دقت کنید:

 • انتخاب موضوع قابل‌اعتنا و مهم؛
 • نگارش درست و اصولی مقاله؛
 • پرداخت درست به عناوین مقاله و داشتن نوآوری در مطرح‌کردن موضوع؛
 • داشتن نتایج و جمع‌بندی‌های مناسب؛
 • استفاده از منابع معتبر و استناددهی صحیح به آنها؛
 • رعایت نکات مرتبط با ارسال مقاله به مجله موردنظر.

برای شروع نگارش مقاله‌ای که قرار است از سوی مجله‌ای معتبر و نمایه‌شده در پایگاه isi به چاپ برسد باید موضوعی مهم و قابل‌اعتنا انتخاب کنید.

اگر بنا باشد که موضوعی تکراری را با روش و نتیجه‌گیری قدیمی و کارشده نگارش کنید، شانسی برای موفقیت در پذیرش از سوی مجلات معتبر نخواهید داشت. زمانی می‌توانید از پذیرش مقاله‌تان از سوی مجلات مهم مطمئن شوید که سوژه‌هایی تازه، مهم و بحث‌برانگیز انتخاب کنید.

البته بحث‌برانگیزبودن همیشه دلیل موفقیت نخواهد بود و شاید در مواردی باعث بروز حساسیت‌هایی هم بشود و حساسیت‌هایی که پیرامون یک موضوع وجود دارد، مانع از رشد اثر علمی‌تان شود. در هر حال، موضوع و عنوانی که انتخاب می‌کنید باید جای کار و بررسی داشته باشد. پس در انتخاب موضوع و بعد از آن عنوان دقت کافی به خرج بدهید. عنوان مقاله هم بسیار مهم است و می‌تواند نظرات داوران و دبیران یک مجله را به سمت اثر علمی‌تان جذب کند.

بعد از اینکه موضوع مشخص شد و تحقیقات خود را پیرامون آن پیش بردید باید دست به نگارش اثر بزنید. زمانی می‌توانید موفق و پیروز در مسیر تولید مقالات گام بردارید که محتوای پژوهش علمی‌تان را به صورت شفاف و دقیق بنویسید. ضمن اینکه، لازم است بدانید که مجلات isi به زبان انگلیسی هستند و برای چاپ اثر خود در آن، نیازمند نگارش به زبان انگلیسی روان هستید.

نگارش صحیح و مناسب مقاله به زبان انگلیسی بسیار مهم‌تر از آن است که فکرش را می‌کنید. چرا‌؟ چون حتی اگر محتوای علمی پژوهش و مقاله‌تان بسیار درست و مناسب باشد اما نتوانید آن را به شکل و شیوه‌ای مناسب به زبان انگلیسی ترجمه کنید، در رسیدن به نتیجه مطلوب یعنی پذیرش از سوی مجلات isi بازخواهید ماند. یکی از مهم‌ترین ابعاد نگارش مقاله خارجی، رعایت اصول نگارشی و دستوری و البته محتوایی انگلیسی در ترجمه مقاله است. اگر خودتان هم به زبان انگلیسی واقف نیستید، باید از مترجمان و موسسات خبره‌ای کمک بگیرید که توانایی و تجربه کافی در عرصه ترجمه دارند.

روایت روند تحقیقات و پرداخت محتوا هم بسیار حائز اهمیت است. در بسیاری از مواقع، لکنتی که در ارائه نتایج و بسط‌دادن به موضوع در مقالات وجود دارد، مانع از پذیرش آنها در مجلات معتبر می‌شود. بعد از اینکه بدنه و نتایج پژوهش به‌خوبی در مقاله منعکس می‌شود، نوبت به رعایت ساختار مجلات موردنظر و در نظرگرفتن استناددهی صحیح می‌رسد.

باید بتوانید منابع و مآخذ معتبری برای متن مقاله خود پیدا کنید و در نگارش و چارچوب‌بندی بخش‌های مختلف کار هم از دستورالعمل‌های موردنظر مجله موردنظرتان کاملا پیروی کنید. شیوه ارسال و نکات مرتبط با آن را یاد بگیرید و به‌دقت پیگیری کنید. در این صورت است که احتمال پذیرش مقاله و نشر آن در مجله‌ای isi میسر و شدنی خواهد بود.

انواع مقالات isi را می‌شناسید؟

نکته مهمی درباره مقالات isi  وجود دارد که باید بدانید. به‌طور کلی، به تمام ژورنال‌هایی که در پایگاه موسسه تامسون رویترز نمایه می‌شوند، isi  می‌گویند. اما نمایه‌ها به دو دسته‌بندی تقسیم می‌شوند:

 • مجلات isi که دارای ضریب‌تاثیر یا ایمپکت‌فکتور (impact factor) هستند و به آنها jcr گفته می‌شود؛
 • مجلات isi-listed که فاقد ضریب‌تاثیر هستند.

برای اینکه به تفاوت این دو نمایه پی ببرید، لازم است که درباره ضریب‌تاثیر برایتان توضیحاتی بدهیم.

ضریب‌تاثیر معیاری است که به واسطه آن، تعداد استنادات یا همان مرجع‌خوردن‌های مقالات یک ژورنال را به‌طور میانگین نشان می‌دهند. هر چقدر که این شاخص بیشتر باشد، ارزش و اعتبار مجله هم بالاتر خواهد رفت. چون بالابودن شاخص ضریب‌تاثیر برای هر ژورنال نشان می‌دهد که تعداد سایتیشن‌ها (citation) یا همان استناد مقالات دیگر به مقالات موجود در مجله زیاد بوده است. مجلات jcr به‌طور سخت‌گیرانه‌تری اقدام به پذیرش مقالات می‌کنند.

مزایای چاپ مقاله isi چیست؟

همان‌طور که پیش‌تر هم اعلام شد، مقالات isi  از معتبرترین آثار علمی هر فرد به‌حساب می‌آیند. اعتباری که وجود این دسته از مقالات می‌تواند به رزومه‌تان اضافه کند، بسیار زیاد است. برای مثال:

 • با داشتن این مقالات در رزومه خود می‌توانید نمرات بهتری در دفاع از پایان‌نامه و تِز خود در دوران تحصیلات تکمیلی به‌دست بیاورید.
 • اساتید با داشتن تعداد مشخصی از مقالات isi امکان ارتقای درجه پیدا می‌کنند.
 • در مصاحبه‌های دکتری، داشتن مقالات isi در رزومه موجب دریافت امتیاز می‌شود و شانس قبولی را بیشتر می‌کند.
 • اگر خواهان دریافت پذیرش دانشگاه‌های خارجی هستید، باید بدانید که این دانشگاه‌ها به رزومه‌تان نگاهی دقیق دارند و در صورت وجود مقالات معتبری مانند isi، شانس‌تان برای پذیرش بیشتر می‌شود.
 • وجود رزومه‌ای پربار که در آن مقالات علمی isi وجود دارد، اعتبار و شأن حرفه‌ای‌تان را بالا می‌برد و به‌عنوان چهره‌ای قابل‌اعتماد شما را به جامعه حرفه‌ای و تخصصی‌تان معرفی می‌کند.
 • امکان توسعه همکاری‌ها میان افراد و شرکت‌های مختلف از طریق حضور در مجلات معتبر بیشتر می‌شود. بسیاری از ایده‌های علمی و پژوهشی در سایه انتشار در مجلات معتبر مورد توجه شرکت‌ها قرار می‌گیرند و زمینه تولید و ساخت ایده‌ها و به‌کارگیری عملی نظرات میسر می‌گردد.

صفر تا صد نوشتن مقاله isi

یکی از معیارهای میزان تولید علم در هر کشوری، مقالات علمی است که نگارش و منتشر می ­شوند. هرقدر کیفیت این مقالات بالاتر باشد می‌توان به آینده علمی آن کشور امیدوارتر بود. پیش­تر با انواع مقالات علمی آشنا شدید. اما مقالات isi از درجه و مرتبه بالاتری برخوردارند چرا که isi معیاری برای اعتبار یک مقاله علمی محسوب می­‌شود. بنابراین نوشتن یک مقاله isi تفاوت­‌های اندکی با مقالات دیگر دارد که باید به آن ­ها توجه کرد.

اصول اولیه مقاله‌نویسی که در راهنمای نوشتن مقاله عنوان شد، در این مقالات نیز باید رعایت شود. رعایت ساختار و چارچوب مقالات isi بسیار مهم است. اگر بهترین محتوای تخصصی را هم فراهم نمایید اما آن را به شکل و شیوه‌ای مناسب در اختیار عموم قرار ندهید، شانس اینکه اثرتان مورد توجه قرار بگیرد، بسیار اندک خواهد بود.

ویدیوی زیر برای محققان تازه‌کار است که در حال نگارش یک تحقیق، پایان‌نامه یا مقاله هستند. هدف اصلی این ویدیو کمک به شما در نگارش یک مقاله به‌صورت شفاف و قابل خواندن است.

هدف اساسی گفتمان علمی فقط ارائه اطلاعات و افکار نیست بلکه ایجاد ارتباط واقعی است. بنابراین نوشتن متون علمی نه تنها یک علم بلکه یک هنر است. زبان می تواند آنچه شما می نویسید را محدود یا تقویت کند. بنابراین، نوشتن ساختاریافته سردرگمی را محدود می‌کند و ارتباط روشنی را فراهم می‌کند.

در این ارائه، شیدی اتیا توضیح می‌دهد که چگونه می‌توانید پاراگراف‌ها و جملات خود را سازمان‌دهی کنید و از عناوین و سرفصل‌های داخلی به‌درستی استفاده کنید.

چهارچوب و اصول نوشتن مقاله چگونه است؟

هر مقاله­ ای که در موسسه ISI به چاپ می­ رسد باید مشخصات خاصی داشته باشد که در ادامه به آنها اشاره می‌کنیم.  اجازه بدهید که در ابتدا بخش‌های مختلف یک مقاله isi  را نام ببریم:

 • عنوان مقاله؛
 • چکیده؛
 • مقدمه؛
 • روش تحقیق؛
 • نتایج؛
 • پیشنهادات؛
 • منابع.

عنوان مقاله ISI

عنوان مقاله باید کوتاه، شفاف و دارای کلمات کلیدی پژوهشی باشد. عنوان نباید بیشتر از ۲۰ کلمه باشد در این صورت نمره ارزشیابی مقاله ISI را کاهش می‌­دهد. عنوان مقاله باید چیزی را بیان کند که قرار است حین انجام پژوهش بدست آید و بتواند با کمترین تعداد کلمات، محتوای مقاله را گزارش کند. به اشتباهات املایی و دستوری در عنوان مقاله ISI دقت داشته باشید. لازم است که در عنوان مقاله سه جز اصلی، متغیرهای به کار رفته، نوع ارتباط بین متغیرها و جامعه هدف مطرح شود. در پژوهش­‌های تجربی و شبه آزمایشی، لازم است که متغیرهای مستقل و وابسته در عنوان مقاله موجود باشند.

چکیده مقاله ISI

چکیده که برگردان لغت انگلیسی Abstract است یکی از مهم ­ترین بخش‌­های یک مقاله ISI است و باید بسیار قوی و دقیق نوشته شود. ضمن اینکه اطلاعات کلی درباره تمام مراحل کار را در اختیار بگذارد. چکیده‌ها خوانا و عاری از هرگونه ابهامی نوشته می‌شوند. در این بخش به عنوان، روش انجام کار، مراحل آن و در نهایت نتایج به‌دست آمده به طور مختصر و مفید اشاره می‌شود. چکیده یک مقاله ISI را در یک پاراگراف، یا حداکثر ۲۵۰ کلمه  بنویسید.

مراحل چکیده نویسی برای مقاله ISI

ابتدا باید با متن مقاله و موضوع پژوهش آشنایی کامل داشته باشید؛

 • مطالب اصلی را از سایر مطالب جدا کنید؛
 • نکات اصلی متن مقاله را یادداشت کنید؛
 • یک پیش‌نویس از چکیده مقاله تهیه کنید؛
 • پیش‌نویس را بازخوانی کرده و در صورت نیاز اصلاح و ویرایش کنید؛
 • چکیده نهایی را بنویسید.

بخش­‌های مختلف یک چکیده

به بخش‌های مختلف چکیده مقاله دقت کافی داشته باشید:

بیان مساله

این بخش حدود ۲ تا ۳ خط از چکیده را در بر می‌گیرد و با مقدمه آغاز می­‌شود. در این بخش مساله را به شکل سوالی و بدون ابهام مطرح کنید. در بیان مساله از به کاربردن اصطلاحات و واژگان ارزشی خودداری نمایید.

روش تحقیق

در این بخش نیز باید حدود ۲ تا ۳ خط به نوع، محل، دوره، جامعه تحقیق، روش انتخاب حجم نمونه و نوع آزمون آماری اشاره شود. یک محقق فقط با تکیه بر روش تحقیقاتی است که می­تواند حرف و ایده خود را اثبات کند.

نتایج تحقیق

این قسمت نیز حدود ۳ تا ۴ جمله از چکیده را شامل می‌شود و حاوی نتایج فرضیه‌­های تایید یا ردشده است.

کلمات کلیدی

کلیدواژه‌ها بین ۳ تا ۵ کلمه هستند و باید با ویرگول از یکدیگر جدا شوند. در این قسمت کلماتی را از عنوان مقاله انتخاب کنید که خواننده ممکن است برای جستجوی مقالاتی با موضوع شما آنها را انتخاب کند. با این کار است که می‌توانید احتمال خوانده‌شدن مقاله‌تان را افزایش بدهید.

اگر به توضیحات بیشتر احتیاج دارید، این مطلب به شما کمک می کند تا برای مقاله خود، یک چکیده موثر بنویسید. حتما کلیک کنید و بخوانید : روش نوشتن چکیده برای مقاله علمی (راهنمای کامل + نمونه)

مقدمه مقاله ISI

همانند سایر مقالات ، مقدمه مقاله ISI نیز باید طوری نوشته شود که مخاطب را به خواندن مطلب ترغیب نماید. ابتدا موضوع مقاله خود را از قول منابع معتبر تعریف کنید. هرچه این منبع معتبرتر باشد خواننده بیشتر به خواندن آن علاقه‌مند می‌‌شود. پس از آن با طرح سوال و جواب از پژوهش‌های محققان دیگر پژوهش خود را توضیح بدهید.

در تمامی این قسمت­‌ها قیدکردن ترتیب سال­‌های انجام پژوهش‌­های قبلی الزامی است. بسیار مهم است که بتوانید پژوهش‌های قبلی را کامل و با رفرنس‌دهی به مرجع مربوطه توضیح دهید در غیر این صورت مقاله شما اعتبار کافی برای مقاله ISI را نخواهد داشت.

نکاتی که باید به طور کلی در مقدمه مقاله ISI قرار بگیرند شامل موارد زیر می ­شود:

 • تعریف مساله؛
 • بیان مشکلات و مسائل مرتبط با موضوع؛
 • طرح سوالات و فرضیات؛
 • اهمیت موضوع با اشاره به عواقب منفی توجه نکردن به نتایج مثبت اجرای آن؛
 • همانطور که پیش‌تر هم اشاره شد باید بر تحقیقات پیشین نیز مروری انجام گیرد.

دقت داشته باشید که در مقدمه مقاله ISI به طور مکرر از یک نفر نام نبرید چرا که در این صورت به نظر می‌رسد که از منابع اندکی بهره برده‌اید.

روش تحقیق

در این بخش تمام کارهایی بیان می‌­شود که محقق برای نوشتن مقاله انجام داده است؛ مثلا موادی که به کار برده یا نمونه­‌هایی که برای یک کار گرفته شده است. روش تحقیق برای چاپ مقاله ISI بسیار مهم است. برای نوشتن روش تحقیق حتما با متخصصین آمار مشورت کنید. در مطالعات آزمایشگاهی اصولا حجم کار علمی بالاست و در نتیجه مراحل مختلفی برای تحقیق و پژوهش انجام می‌گیرد. در نتیجه می‌­توان بین یک ستون تا دو صفحه برای آن در مقاله در نظر گرفت.

نتایج تحقیق

در این بخش از مقاله ISI نیز باید به نتایج فردی و نتایجی که قبلا در پژوهش‌­های مرتبط با موضوع انجام شده اشاره شود. این نتایج باید کامل و خوانا بیان شوند. در قسمت نتایج تحقیق، نویسنده دستاوردهای خود را با محققان دیگر مقایسه می­‌کند. برای بالا بردن اعتبار علمی مقاله ISI بهتر است در این بخش تا جایی که می‌توانید به بحث درباره پژوهش‌های تازه و به‌روز بپردازید. همچنین محدودیت­‌های پژوهش را ذکر کنید و برای پژوهش‌های آینده پیشنهاداتی ارائه دهید.

تقدیر و تشکر

این بخش کاملا اختیاری است و الزامی برای انجام این کار وجود ندارد. بهتر است در انتهای مقاله پیش از اعلام منابع قرار بگیرد. می­ توانید در آخر مقاله خود در چند جمله کوتاه از اساتید، دوستان و آشنایان خود تشکر کنید.

پیشنهادات و منابع

همانطور که در آخر تمام ملاقات، کتاب­‌ها و نوشته ‌ها به منابع آن­ها اشاره می‌­شود، رفرنس یا منابع یکی از مهم‌ترین و اصلی­‌ترین بخش­‌ها در نوشتن یک مقاله ISI محسوب می­‌شود. منابع باید کاملا دقیق نوشته شوند و هیچ نکته‌ای از جمله نام نویسنده، تعداد صفحات و نام مجله از قلم نیافتد. کوچک­‌ترین ایرادی در این بخش می­تواند اعتبار مقاله شما را برای پذیرفته شدن بعنوان یک مقاله ISI از بین ببرد.

در نهایت باید این نکته را در نظر داشته باشید که محتوای مقاله ISI شما باید طوری تنظیم شود که تمامی بخش‌های آن از جمله صفحه اول، چکیده، متن اصلی، فهرست منابع و جداول بیشتر از ۱۵ صفحه نشوند.

هزینه نوشتن مقاله isi چقدر است؟

هزینه نوشتن مقاله isi رقمی کلی و مشخص ندارد. در واقع، برای اینکه بتوانید مقاله‌ای را تهیه و در قالب isi در مجله‌ای معتبر به چاپ برسانید، امکان دارد که درگیر هزینه‌های رنگارنگی شوید که بسته به خودتان و توانایی‌هایتان در زمینه تولید مقاله متغیر باشد.

برای مثال، نگارش مقاله باید به زبان انگلیسی صورت بگیرد. خب! اگر خودتان به زبان انگلیسی تسلط کافی داشته باشید، دیگر نیازی نخواهد بود که کار را به موسسات ترجمه بسپارید و در قبال آن، هزینه بپردازید. این را هم بدانید که هزینه دریافتی موسسات و مترجمان از شما بنا به موضوع مقاله، رشته تخصصی‌تان و حجم اثر متنوع خواهد بود. عوامل مختلفی در تعیین هزینه ترجمه مقاله isi نقش دارند.

مثلا میزان تسلط و تبحر نویسنده یا زمان و موعد تحویل مقاله هم می‌تواند قیمت را بالا و پایین کند. استفاده از خدمات ویرایشی یا بررسی مواردی مانند سرقت ادبی در یک مقاله هم هزینه‌هایی به همراه خواهد داشت.

بعد از اینکه به تمام این موارد رسیدگی می‌کنید و مقوله ارسال مقاله را پشت سر می‌گذارید، با گزینه دیگری روبه‌رو می‌شوید که هزینه چاپ مقاله در مجله isi است.

معمولا مجلات isi برای انتشار آثار علمی از نویسنده هزینه‌ای دریافت می‌کنند که برای نویسنده ایرانی چندان ارزان نخواهد بود. معمولا برای چاپ اثرتان در مجله‌ای معتبر باید حوالی ۵ میلیون تومان یا بیشتر بپردازید. این هزینه در قالب ارزهای خارجی از شما دریافت می‌شود و بنابراین، برای ارسالش هم نیازمند هستید که از کارت‌های اعتباری خارجی، حساب‌های بین‌المللی یا دوستان و آشنایانی کمک بگیرید که در خارج از کشور زندگی می‌کنند.

به‌عبارت ساده‌تر، بدانید که هزینه چاپ مقالات isi چندان اندک نیست. یادتان باشد که مقالات به دو دسته دسترسی‌آزاد(open-access) و دسترسی‌غیرآزاد(close-access) تقسیم‌بندی می‌شوند. اگر دسترسی عموم مخاطبان به مجله آزاد باشد، هزینه‌ای از مخاطبان و خواننده‌ها برای دسترسی به مقالات یک مجله دریافت نمی‌شود و در عوض، نویسنده برای چاپ اثرش باید هزینه‌ای را پرداخت کند.

در صورتی که مجله دسترسی غیرآزاد داشته باشد، خوانندگان هزینه چاپ مقالات را می‌پردازند و معمولا نویسنده برای انتشار اثرش در مجله نیازی به پرداخت پول و هزینه نخواهد داشت. تصور اشتباهی هم میان برخی از افراد وجود دارد که معتقدند، مجلات غیررایگان یا در اصطلاح خودشان پولی از کیفیت کمتری نسبت به موارد غیرپولی برخوردارند. چنین چیزی صحت ندارد.

نمونه مقاله isi را دیده‌اید؟

برای دیدن فهرست مجلات معتبر isi که مورد تایید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری هم قرار دارند، بهتر است که سری به نشانی زیر بزنید. در این فهرست می‌توانید مجلات مختلف isi  را مشاهده کنید و بعد با مراجعه به مواردی که به رشته و حوزه تخصصی‌تان مرتبط‌اند، اقدام به مرور مقالات isi کنید.

فهرست نشریات معتبر isi

مراحل پذیرش مقاله isi چیست؟

برای اینکه مقاله‌ای را در مجلات isi به چاپ برسانید باید مراحل زیر را طی کنید:

در آغاز، باید حواستان باشد که خواستار چاپ مقاله‌تان در چه ژورنالی هستید. لازم است، ژورنالی که انتخاب می‌کنید دارای چشم‌انداز کاری در زمینه‌ای باشد که شما مطلب و محتوای‌تان را آماده کرده‌اید.

به عبارت دیگر، چشم‌انداز یا اصطلاحا اسکوپ کاری مجله باید با موضوعی که شما کار می‌کنید، یکسان باشد. در غیر این صورت، احتمال پذیرش بسیار اندک خواهد بود.

پس در انتخاب مجله مناسب دقت‌نظر زیادی به خرج بدهید. بعد از انتخاب، مرحله ارسال یا سابمیت(submit) مقاله به مجله موردنظرتان است. پس از اینکه مقاله را برای تحریریه مجله ارسال کردید، تحت‌نظر داوران قرار می‌گیرد. اگر مقاله برای مجله مناسب نباشد و اصطلاحا در اسکوپ آن تعریف نشود، سریعا رد می‌شود و تکلیف‌تان هم معلوم می‌گردد. اگر هم که چشم‌انداز همسو باشد که اثرتان برای داوری به دست داوران سپرده می‌شود.

در مرحله داوری، چند رویداد محتمل است:

 • مقاله بدون هیچ چون‌وچرایی پذیرش می‌شود. این وضعیت ایدئال است، به‌ویژه برای کسانی که برای داشتن مقاله عجله دارند و می‌خواهند که در جلسه دکتری یا ارشد از خودشان دفاع کنند.
 • مقاله پذیرفته می‌شود اما به اصلاحاتی نیاز دارد که این اصلاحات جدی یا جزئی هستند. در صورتی که نویسنده از پس اصلاحات برآید، امکان پذیرش نهایی وجود خواهد داشت.

اگر مقاله‌ای رد شود که دیگر هیچ. اما اگر مقاله نهایتا پذیرفته شود، ایمیلی به نویسنده ارسال می‌گردد که از سوی سردبیر مجله است. در این پیام خبر پذیرش نهایی قرار دارد و آخرین مراتب هماهنگی برای تدوین و آماده‌سازی نهایی مقاله با نویسنده مطرح می‌شود.

ISI بودن یک مجله را چطور تشخیص دهیم؟

لیست تمامی مجلات ISI که به مجلات معتبر تامسون رویترز نیز مشهور است هر سال توسط موسسه تامسون در اختیار دانشمندان و محققان سراسر جهان قرار می‌گیرد. این لیست در سایت تامسون رویترز وجود دارد و می‌توانید با جست‌وجو کردن به آن­ها برسید و بدانید هر مجله کدام یک از پوشش های ISI را داراست.

از طریق لینک زیر هم امکان بررسی مجلات مختلف isi  را خواهید داشت:

مجلات isi سال ۲۰۲۰ میلادی

در آخر

برای حضور حرفه‌ای در دنیای تخصصی رشته خودتان باید با مقاله‌نویسی برای مجلات معتبر مانند مجلات isi آشنا باشید. ساختار مقالات و مجلات آن را بشناسید و با مطالعه آثاری که در زمینه رشته‌ تخصصی‌تان نوشته می‌شوند به سبک و سیاق نگارش آشنا شوید. شاید در آغاز راه، مسیری سخت را برای نوشتن مقالات isi متصور شوید. اما این‌طور نیست.

در صورتی که همه‌چیز را یاد بگیرید و شروع به نوشتن کنید، همه‌چیز برایتان آسان می‌شود. در واقع، تمرین و تجربه به شما کمک می‌کند تا محتوایی درجه‌یک و مناسب تولید نمایید؛ محتوایی که از سوی مجلات معتبر مختلف مورد استقبال قرار می‌گیرد.

الو تز برندی متفاوت در خدمات پایان نامه و مشاوره پروپوزال با همکاری اساتید برجسته ایران

مشاوره پروپوزال دکتری و مشاوره پروپوزال ارشد و مشاوره انجام پایان نامه ارشد و مشاوره انجام پایان نامه دکتری

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.