تماس: 09353132500

همیشه برای انجام کارهای پژوهشی نیاز به منابع معتبر و مرتبط با موضوع تحقیقتان دارید. هرچه منابعی که به کار می­برید از درجه و اعتبار بالاتری برخوردار باشند، مقاله و پایان نامه شما نیز امتیاز بالاتری خواهد گرفت. بخصوص اگر موضوع شما یک مبحث پزشکی باشد بهتر است به دنبال مقالاتی بگردید که در مجلات Pubmed منتشر شده اند.

پاب مد (Pubmed) چیست؟

اطلاعات پزشکی هر ۵ سال دوبرابر می­ شود، این مساله کار را برای افرادی که در زمینه پزشکی فعالیت می ­کنند دشوار می ­سازد چرا که باید همیشه با جدیدترین اطلاعات روز پیش بروند و به منابعی دسترسی داشته باشند که به آن ها کمک می­ کند بهترین تصمیمات پزشکی را بگیرند و به روز بمانند. نام این منبع، پاب مد است.

بیست سال پیش، پاب مد یک سیستم اعتبارنامه بود که بعنوان یک درگاه آنلاین به سوی دیتابیس مدلاین (Medline) عمل می­ کرد. اما پیشرفت این سیستم موجب شد خیلی سریع به یک دیتابیس تبدیل شود.

مدلاین دیتابیس کتابخانه ملی پزشکی (NLM) است که در آن تمامی اطلاعات و مطالعات پزشکی منتشر شده در زمینه ­های مختلف وجود دارد. این دیتابیس روزانه آپدیت می­ شود و بیش از ۱۱ میلیون رفرنس در آن پیدا می ­شود که مربوط به سال­های ۱۹۶۰ به بعد هستند. در این دیتابیس بیش از ۴۰۰۰ مجله از ۷۰ کشور جهان ثبت شده است.

تفاوت پاب مد و مدلاین

پاب مد با روی کار آمدن بعنوان یک موتور جستجو کار را برای دسترسی به مقالات و مجلات مدلاین ساده­ تر کرد. حالا دسترسی به مقالات علمی پزشکی برای هر فردی که به اینترنت دسترسی دارد ساده و رایگان است. این در حالیست که در مدلاین برای دسترسی داشتن به مقالات پزشکی می­ بایست عضو می ­شدید.

نکته دیگر این است که در مدلاین مطالعات و پژوهش ­های قدیمی ­تری وجود دارد که به سال ۱۹۴۶ باز می­ گردد. اغلب ژورنال­ های موجود در مدلاین متعلق به مجلات آمریکایی هستند. اما پاب مد پژوهش ­های سال های ۱۹۶۰ به بعد را در خود دارد که متعلق به مجلات مختلفی از سراسر جهان می­ شوند.

جستجو در پاب مد بسیار ساده است و با وارد کردن کلمات کلیدی به مقالات بسیاری در رابطه با آن دست پیدا خواهید کرد اما مدلاین سیستم پیچیده ­تری برای جستجو دارد و عناوینی که یافت می ­شود نیز محدودیت­ هایی دارند.

نحوه جستجو در پاب مد

همانند هر موتور جستجوی دیگر، در پاب مد نیز جستجو بر اساس کلمات کلیدی انجام می­ گیرد. فقط کافیست وارد سایت Pubmed شوید و موضوع یا عنوان مورد نظرتان را در باکس جستجوی بالای صفحه وارد کنید. شما همچنین می ­توانید انتخاب کنید جستجو در کدام دیتابیس انجام بگیرد. به طور پیش فرض جستجو در Pubmed صورت می­ گیرد.

پس از اینکه موضوعی را جستجو کردید به نتایج بسیاری خواهید رسید که شاید انتخاب در بین آن ­ها برایتان کمی گیج کننده باشد. بنابراین می ­توانید در سمت چپ صفحه در قسمت publication dates انتخاب کنید که مقالات و گزارش ­های پزشکی چند سال گذشته را می ­خواهید ببینید در اینجا گزینه ۵ سال، ۱۰ سال و گزینه محدوده ­ی تاریخی را دارید.

مثلا مقالات مربوط به یک بیماری خاص بین سال­های ۲۰۱۲ تا ۲۰۱۴٫

فرمت مقالات نیز قابل تغییر است، می ­توانید انتخاب کنید مقالات پیدا شده به صورت خلاصه نشان داده شوند یا چکیده ­ی آن­ ها برای انتخاب کردنشان کار را ساده تر می­ کند. همچنین مقالات به ترتیب جدیدترین (Most Recent) در صفحه نمایش داده می­ شوند که این را نیز می­ توانید تغییر دهید و انتخاب کنید مثلا مقالاتی که بیشترین تشابه را با کلیدواژه ­ی جستجوی شما را دارند در صفحه نمایش داده شوند.

چطور بدانیم مجله مورد نظرمان نمایه پاب مد را دارد؟

این را در نظر داشته باشید، اگر مجله ­ای نمایه Pubmed را داشته باشد و توسط پاب مد تایید شده باشد، مورد بررسی ­های بسیار پیچیده و سخت گیرانه ­ای قرار گرفته است و از هر نظر می ­تواند یک منبع معتبر برای جستجوی مقاله شما باشد.

ساده ­ترین کار اینست که به پایین ­ترین قسمت مجله یا «درباره ما» دقت کنید تا ببینید آیا لوگوی Pubmed/Pubmed Central در آن قرار گرفته است یا خیر. یا به سایت پاب مد بروید ور در قسمت More Resources به دنبال مجله مورد نظرتان بگردید.

مجلات پاب مد در سه دسته مختلف قرار می ­گیرند:

۱- تمامی مقالات ژورنال در دیتابیس مدلاین و پاب مد نمایه می ­شوند. پاب مد برای دسترسی رایگان به دیتابیس مدلاین ساخته شده است بنابراین هر ژورنالی که در مدلاین قرار بگیرد در پاب مد نیز دیده می­ شود. بنابراین هر مجله ­ای که نمایه Medline را داشته باشد، مقالات آن بیشترین امکان دیده شدن را دارند.

Index medicus: v8n1, 2014

MEDLINE: v8n1, 2014

PubMed: v8n1, 2014

Currently indexed for MEDLINE.

۲- فقط برخی مقالات ژورنال که در Pubmed Central قرار گرفته اند در پاب مد نشان داده می­ شوند. این ژورنال به طور رسمی نه در مدلاین قرار می ­گیرد نه در پاب مد، بنابراین کمترین امکان دیده شدن را دارد.

Not currently indexed for MEDLINE.

Only citations for author manuscripts are included.

PubMed: Selected citations only.

۳- تمامی مقالات ژورنال در پاب مد نمایش داده می­ شوند اما در مدلاین قرار نمی­ گیرد. برای اینکه یک ژورنال در مدلاین قرار بگیرد باید فرآیند بررسی موشکافانه و بسیار دقیقی به روی آن صورت بگیرد. تمامی مقالاتی که در Pubmed Central قرار می ­گیرند در پاب مد نیز نمایه می ­شوند اما این به معنای قرار گرفتن آن­ها در مدلاین نیست. بنابراین چنین مجلاتی امکان بازدید خوبی دارند اما می­ توانستند بهتر باشند.

PubMed: v1, 2014

PMC

Not currently indexed for MEDLINE.

PubMed Central چیست؟

پابمد سنترال که به اختصار آن را PMC می ­خوانند در سال ۲۰۰۰ بعنوان یک آرشیو رایگان از متن کامل مقالات مجلات پزشکی و علوم طبیعی راه اندازی شد. PMC در حقیقت بخش دیجیتال کتابخانه ملی آمریکا است.

این بانک اطلاعاتی بعنوان یک مخزن برای نگهداری و جمع آوری مقالات منتشر شده از سوی ناشرین و مقالاتی که از سوی NLM منتشر می­ شوند است. ناشرین می­ توانند با رعایت قوانین خاص این بانک اطلاعاتی مقالات خود را نمایه سازند. یکی از نیازهای اولیه برای نمایه شدن در PMC، دسترسی باز به مقالات است.

دریافت رایگان متن کامل مقالاتی که در PMC نمایه می­ شوند یکی از مهم­ ترین دلایل افزایش چشمگیر ضریب نفود (Impact Factor) مجلاتی است که در PMC نمایه می ­شوند.

پاب مد بیش از ۲۶ میلیون مقاله را در خود جای داده است، PMC دسترسی الکترونیکی و رایگان به بیش از ۳ میلیون مقاله را می­ دهد که بسیاری از آن­ها در پابمد نیز قرار می­ گیرند.

حالا که می ­توانید مقالات و مجلاتی که بعنوان منبع برای پژوهش خود انتخاب کرده اید را از نظر اعتبار بسنجید می­ توانید ارجاعات معتبرتری برای استفاده در تحقیق و مقاله خود به کار بگیرید.

همچنین در آینده شاید شما نیز بتوانید مقالات علمی پزشکی خودتان را در مجلاتی منتشر کنید که نمایه pubmed را دارند، با این کار پژوهش علمی پزشکی شما از اعتبار بالاتری برخوردار خواهد شد.

الو تز برندی متفاوت در خدمات پایان نامه و مشاوره پروپوزال با همکاری اساتید برجسته ایران

مشاوره پروپوزال دکتری و مشاوره پروپوزال ارشد و مشاوره انجام پایان نامه ارشد و مشاوره انجام پایان نامه دکتری

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.