تماس: 09353132500

چگونه برای یک مقاله علمی چکیده بنویسیم؟

برخی از افراد فکر می ­کنند چکیده مقاله بخش کم اهمیتی از کار است و با این تفکر به کپی کردن از بخش­ های مختلف مقاله در چکیده نویسی می­ پردازند. این در حالیست که چکیده مقاله از مهم ­ترین بخش­ های مقاله است که باید اصول و جزییاتی هنگام نوشتن آن رعایت شود.

به طور کلی، اولین جمله از یک چکیده باید به خوبی موضوع مقاله را معرفی کند بنابراین خواننده می­ تواند آن را به موضوعات و تحقیقات دیگر در آن زمینه مرتبط کند. هرچند، تحقیقاتی که در زمینه نوشتن چکیده برای مقالات مختلف صورت گرفته است نشان می­ دهد، فقط عده کمی از پژوهشگران از این پیشنهاد پیروی می­ کنند.

یکی از اصلی­ ترین مشکلات در چکیده نویسی، نبود ساختار استاندارد برای نوشتن چکیده است. اکثر محققانی که مقاله تهیه می ­کنند به اهمیت جملات و اینکه در هر جمله باید به چه چیزی اشاره کنند توجه نمی­ کنند.

برای حل این مشکل، ما به شما می­ گوییم چطور در شش مرحله و فقط در شش جمله بتوانید یک چکیده کامل و موثر تهیه کنید.

هر یک از این شش جمله نقش خاصی در چکیده نویسی دارند که شما با رعایت آن می­ توانید ایده و نظریه اصلی مربوط به مقاله ­تان را به خوبی در چکیده مطرح کنید.

در یک جمله بگویید موضوع مقاله چیست؟

طوری جمله را مطرح کنید که خواننده به خوبی بتواند آن را متوجه شود. اگر در حال نوشتن تز دکترا هستید، خوانندگان شما اغلب افرادی هستند که با فیلد عمومی تحقیق شما آشنا هستند بنابراین شما باید اختصاصا به آن­ها بفهمانید موضوع اصلی مقاله شما چیست.

درباره پژوهش­ های دیگر نیز همین مساله صدق می ­کند، اغلب خواننده ­های مقاله شما منتقدین و افرادی هستند که می­ خواهند اطلاعات بیشتری درباره این موضوع کسب کنند، این یعنی آن­ها پیشینه ­ای از موضوع شما دارند پس باید بدون اضافه کاری و پرداختن به پیشینه به موضوع اصلی بپردازید.

مشکلی که با آن برخورد می­ کنید را مطرح کنید. پرسش اصلی پژوهش شما چیست؟

این بار هم در یک جمله آن را پاسخ دهید. این را به یاد داشته باشید، جمله اول موضوع کلی مقاله شما را معرفی می­ کند، حالا بر اساس آن می ­توانید به یک موضوع کلیدی درون این عنوان تمرکز کنید. اگر نمی­ توانید مقاله یا پایان­ نامه خود را در یک سوال کلیدی خلاصه کنید، احتمالا هنوز نمی ­دانید قرار است درباره چه چیزی مقاله بنویسید. باید روی این مرحله از کار بیشتر تمرکز کنید تا بتوانید فقط یک پرسش برای مقاله خود مطرح کنید.

به طور خلاصه در یک جمله بگویید چرا هیچ شخص دیگری هنوز پاسخی به سوال این پژوهش نداده است

در این مرحله نیازی نیست به تمام تلاش­ های شکست خورده­ ی افراد پیشین در این زمینه اشاره کنید، فقط کافیست به روش خاصی که می­ خواهید آن را معرفی کنید و کسی تا به حال امتحان نکرده است اشاره کنید.

در یک جمله توضیح دهید که چطور با سوال این پژوهش برخورد کردید. ایده و نظریه جدید شما چیست؟

در مقالات عمومی ­تر می­ توانید نظریه و دیدگاه کلی خود را درباره پرسشی که در جمله دوم به آن پرداختید بگویید.

برای رسیدن به این نظریه چه تحقیقاتی انجام دادید

آیا آزمایشات مختلفی انجام دادید؟ برای حل این مشکل نرم افزاری ساخته اید؟ این جمله احتمالا طولانی ­ترین جمله چکیده شما خواهد بود بخصوص اگر چکیده را برای تز دکترا می ­نویسید. اما این جمله را نیز نباید بیش از حد طولانی کنید. ما از شما جمله­ ای می­ خواهیم که خواندنش به قدری طول نکشد که در اواسط آن خواننده خسته شده و خواندن را کنار بگذارد. به یاد داشته باشید، «چکیده» به معنای یک خلاصه از ایده­ های اصلی مقاله با کنار گذاشتن جزییات آن­ها است. بنابراین آزادانه جزییات اضافه را از چکیده حذف کنید.

در یک جمله تاثیر اصلی پژوهش خود را نشان دهید

ما در اینجا به دنبال نتیجه یک آزمایش نیستیم بلکه خلاصه ­ای از پیامدهای کارهایی که انجام دادید نیاز است. چیزی که مشخص کند چرا باید سایر افراد به این کار اهمیت دهند؟ چه کاری می­ توانند با پژوهشی که شما انجام داده ­اید انجام دهند؟

نکات کاربردی برای نوشتن چکیده مقاله

  • چکیده مقاله را بعد از اتمام کامل پژوهش بنویسید. با این­کار ایده ­های بهتری برای ارائه در چکیده خواهید داشت.
  • به جای استفاده از نقل قول­ های مستقیم، از تعبیر و تفسیر خودتان استفاده کنید.
  • چکیده مقاله را باید طوری بنویسید که خواننده بدون این­که بخواهد به متن اصلی مراجعه کند متوجه موضوع آن شود.
  • طول چکیده در مقالات نظری و مروری معمولا بین ۷۵ تا ۱۰۰ کلمه و در مقالات پژوهشی بین ۱۲۰ تا ۱۵۰ کلمه است.
  • نیازی نیست در چکیده به منبع اشاره کنید.
  • در چکیده مقاله، متونی را که داخل مقاله نوشته اید کپی نکنید.

در ادامه چند نمونه چکیده انگلیسی موفق، از رشته های مختلف که به صورت حرفه ای نگارش شده است را برای شما آماده کرده ایم. توجه داشته باشید که در حالی که همه آن ها قوی، جالب و متقاعد کننده هستند، هر کدام دارای نقطه قوت خاصی هستند.

در نگارش چکیده، میزان تاکیدی که به اهداف، روش ها و نتایج می شود بسته به رشته و گرایش متفاوت است. بنابراین شما باید تصمیم بگیرید که کدام یک از این جنبه ها بیشتر مورد تأکید قرار گیرد.

الو تز برندی متفاوت در خدمات پایان نامه و مشاوره پروپوزال با همکاری اساتید برجسته ایران

مشاوره پروپوزال دکتری و مشاوره پروپوزال ارشد و مشاوره انجام پایان نامه ارشد و مشاوره انجام پایان نامه دکتری

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.