تماس: 09353132500

کارکرد ذاتی ترجمه و مفهوم ترجمه

سپتامبر 01, 2019 (0) نظر , , , , , , , ,

کارکرد ذاتی ترجمه و مفهوم ترجمه

کارکرد ذاتی ترجمه و مفهوم ترجمه

زمانیکه وارد یک زبان دیگرمیشود در واقع وارد یک فرهنگ دیگر شده است و باید قابلیتهایی را لحاظ کند تا مفهوم و کارکرد ذاتی ترجمه مشخص شود ، فرد مترجم انجام ترجمه نیاز مند ملازماتی است که فرد مترجم باید مفهوم آن را درک کند و درک مفهوم نیازمند کارکرد ذاتی ترجمه است .

درک مفهوم ترجمه با عبور از پل

عبور از پل برای یک مترجم شامل غربتی است که تا بحال آن را تجربه نکرده است و این شاید قدری اذیت کننده باشد اما با راه هایی که پیش روی دارد برای حل این مساله روشی کاملا ساده است . بیگانه ای برروی پل به نام مترجم وجود دارد که از پیش روی آن درکی نیست . پلی بین دومقصد به نام ترجمه وجود دارد که مترجم روی آن قرار دارد و باید از آن شناخت پیدا کند . در این مطلب سعی شده مفهوم ترجمه به صورتی روشن با مقایسه عبور از پل شرح داده شود.برداشت فرهنگ باید قبل از ترجمه صورت بگیرد و باید آغاز ترجمه باشد. هیچ گاه یک مترجم نمیتواند پیش از ورود به ترجمه راجب فرهنگ یک کشور و آداب آن پیش بینی کند وباید تحقیقات را انجام دهد .

مطب پیشنهادی :
موضوع پروژه کارشناسی ارشد زمین شناسی

کارکرد ذاتی ترجمه

ترجمه انگلیسی به فارسی بدون در نظر گرفتن تفاوت های فرهنگی بی معناست. تفکر خشک و تغییرناپذیر در ترجمه جایی ندارد. شناخت زبان مبداء و زبان مقصد هیچکدام مفهوم ترجمه را مشخص نمی کند. درک مفهوم ترجمه بدون در نظر گرفتن پیش فرض های مترجم روشن نیست. مترجم برای تعامل با افراد آن سوی پل، برنامه ریزی می کند ولی در اغلب موارد واقعیت با پیش فرض ها منطبق نیست. ترجمه همواره دگرگونی و تغییر بی پایان است که بر اساس واقعیت موجود شکل می گیرد.

در ترجمه باید روش های هماهنگ سازی درهمه جوانب را به درستی آموزش انجام داد و نگرش روزانه در پدیده ها را تغییر داد. رفتار اجتماعی در آن سوی پل مشابه رفتار این سوی پل نیست. مفهوم ترجمه در فرهنگ های مختلف متفاوت است مترجم وارد فرهنگ جدیدی می شود که شیوه جدیدی از تعبیر و تفسیر را می طلبد.

 

مطب پیشنهادی :
پایان نامه و پروپوزال مدیریت هتل‌ داری

 

الو تز برندی متفاوت در خدمات پایان نامه و مشاوره پروپوزال با همکاری اساتید برجسته ایران

مشاوره پروپوزال دکتری و مشاوره پروپوزال ارشد و مشاوره انجام پایان نامه ارشد و مشاوره انجام پایان نامه دکتری

نظر (0)Leave a Comment

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*
*

error: تلفن های تماس : 09353132500 و 09199631325 می باشد.
تماس با "پایان نامه دکترا"